Milyon Dolarlık Uçan Yatak

Düşlerde uçan halıyla gezmek bedavayken, gerçekte uçan yatakta uyumak milyonlara patlıyor.

floating-magnetic-hover-bed.jpg

Dünyanın en pahalı yatağının 1.6 milyon dolar değerindeki bir uçan “mıknatıs” olacağı kimin aklına gelirdi ki? Hayır, gelecekte geçen bir bilim-kurgu filminden söz etmiyoruz, Janjaap Ruijssenaars‘ın yedi yılda geliştirmeyi başardığı, manyetik destekli uçan yatağından bahsediyoruz.

Eşsiz tasarımına ve ileri teknolojisine rağmen bu yatak yine de yaylarından kurtulamamış. Ancak yaylar, üstüne yatanları yaylandırmak için değil, yatağın oda içinde bir yerlere yüzüp gitmesini önlemek, yerinde sabit tutmak amacıyla kullanılmış. Merak edenler için söyleyelim, bu yatak yaklaşık 125 kiloyu havada yüzdürebiliyor. Ancak bu şık görünüşlü mobilyaya yedi haneli bir fiyat ödemek, sizi uykunuzda dönerken düşmek, derin uykuda horlamak gibi geleneksel yatak sorunlarından kurtaracak sanmayın. Hatta yatağın faturasını gördüğünüzde uykularınızın kaçacağını, ya da dudaklarınızın uçuklayacağını öngörmek de mümkün.

Dahası yarım saatlik manyetik rezonans seansının bile sağlığa etkisi tartışılırken, tüm gecelerinizi yatak odası görünümlü bir MR aygıtında geçirmek ne kadar sağlıklı olur o da belli değil.

Uçan Yatak Prototipi - 1

Uçan yatak uçup gitmesin diye yaylarla bağlı.

4 Yorum

  1. Afşin

    yatağın malzemesi iyi olmadıktan sonra değil havada uçması yemek pişirse bile taş aslında. ama fikir güzel mıknatısların manyetik alanıyla vücut üzerindeki yükü dengelemek ama çok matah birşey gibi görünmedi bana, yatakta yay yerine mıknatıs kullanmak çok büyük fark yapmaz sanıyorum.

Bir cevap yazın