Mikro Sabit Diskler Pes Etmiyorlar: 40 GB Modeller Yakında

Tokyo (Japonya) – Flaş bellekli aygıtlar 1.8″ depolama pazarının çoğunu fethettiler ancak az para harcayarak yüksek depolama alanı istiyorsanız sabit diskler hala işinizi görebilirler. CF II biçim etmenli 40 GB sabit diskler şu an yolda.

Sabit diskleri tek çekici kılan şey, flaş bellek kartlarının ve USB bellek çubuklarının fiyatlarının çok yüksek olması. Fakat son iki yıldır flaş bellek fiyatlarının çok hızlı bir biçimde düşmesi, sabit disk üreticilerini 1.8″ pazarını bellek üreticilerine kaptırmasıyla sonuçlandı. Bununla beraber yüksek kapasiteli flaş bellekler hala çok pahalılar. Örneğin 16 GB bellek kartlarının fiyatı şu günlerde modele bağlı olarak 80 ila 200 Dolar arasında değişiyor.

Yakın bir zamanda ise okuma/yazma başarımını ve güç tüketimini değil de kapasiteyi tercih edenler daha uygun bir fiyata Compact Flash II kartı boyutundaki sabit diskleri satın alabilecekler. Dünyanın en saygın disk üreticilerinden Showa Denko bugün 40 GB’lık 1.3″ disklerin dağıtımına başladığını söyledi. Bu kadar küçük bir boyuta nasıl böylesine büyük bir kapasite sağlandığını merak ediyorsanız işte yanıtı: En yeni 1.8″, 2.5″ ve 3.5″ sabit disklerde de kullanılan dikey kayıt teknolojisi (perpendicular magnetic recording technology).

Her ne kadar 1.3″ sabit diskler Compact Flash disklerden daha fazla enerji harcayacak olsalar da Showa Denko bu disklerin sarsıntı ve çarpma dayanımının 1.89″ sabit disklerden daha fazla olacağını iddia etti. Tüm bunlara karşın, Denko hangi üreticilerin 1.3″ disklerden sipariş ettiklerini ve 40 GB mikro sabit disklerin ne zaman tek başına satışa sunulacakları konusunda bilgi vermedi.


Bir cevap yazın