Microsoft’un Signature PC’lerinde “Balon Yazılım” Yok

Balon veya şişirme (İngilizce bloatware) deyin, hazır PC ve dizüstü bilgisayarlarla “dayatılan” bir yığın gereksiz yazılım çoğu zaman başınızı şişiriyordur. Bilgisayar üreticileri bize gerçekten yardımcı olmak ve onlarca program yükleme derdinden kurtarmak için mi bunu yapıyor dersiniz? Hayır, yazılım firmalarının desteğiyle özellikle dizüstü bilgisayarların maliyetini hafifletmek için. Bilmiyoruz belki de bu söylediğimiz, nedenlerden sadece biridir.

Microsoft’un kendi bilgisayarı olan “Signature” PC’leri denediniz mi? Görünüşe göre ABD’de açılan ilk Microsoft mağazasında satılmaya başlanan bu bilgisayarlar diğer markalı bilgisayarlara oranla çok temiz. TechFlash’ın haberine göre Signature PC’ler Windows işletim sisteminin yanında Windows Live hizmetleri (Messenger vs.), Silverlight, Zune yazılımları ve sık kullanılan Adobe yazılımlarıyla beraber geliyormuş. Ok, tamamen temiz sayılmaz ama HP, Sony, Acer ve Dell gibi büyük üreticilerin bilgisayarlarından çok daha temiz olduğu kesin. Ayrıca gelen programlar da mutlaka kullanacağınız türde yazılımlar.

Microsoft kendi bilgisayarını da tek başına üretmiyor elbet. Hatta bu makineler adını saydığımız büyük PC üreticiler tarafından üretiliyor. Yazılım tercihi de doğal olarak Microsoft’a bırakılıyor.

Bir cevap yazın