Microsoft’un Önünde Büyük Fırsatlar Var

Skype’ın kurucu Niklas Zennström, umarım Microsoft önündeki fırsatları görebilir, dedi.

Skype LogoKurucusu Niklas Zennström, Skype’ın tüm potansiyelinin halen farkına varılamadığını, görüntü kalitesini artırmak için çekirdek teknolojide daha birçok yapılması gereken de bulunduğunu söyledi. Ancak ağ kapasiteleri ve taşınabilir aygıtlar geliştikçe, Skype görüşme kalitesinin de gelişeceğinden emin olduğunu belirtti.

Paris’teki e-G8 forumunda konuşan Zennström, Microsoft‘un taşınabilir teknolojilere açılarak ve görüntülü arama kalitesini geliştirerek, 8.5 milyar dolarlık “çılgın” yatırımının hakkını vermeye başlaması gerektiğini belirtti. “Bence Microsoftun önünde, bu teknolojiyi birçok değişik altyapıya entegre etmek için büyük fırsatlar var.” dedi.

Reuters muhabiri sıkıştırsa da Zennström, Microsoft’un Skype’ı nasıl işe yaratacağına ilişkin ayrıntıları vermekten kaçındı ve ayrıntıları açıklamayı Redmond firmasına bıraktı. “Elbette ellerinde birçok farklı alan var. Eğer Skype entegrasyonunda iyi iş çıkarırlarsa, firma daha da büyüyebilir.” dedi

Ancak bu açıklamalar bazılarına işgüzarlık olarak da göründü. Çünkü Zennström artık yönetimin bir parçası değil ve Microsoft alım işlemlerini tamamladığında, Zennström ortaklık hisslerini de devretmiş olacak. Bu arada yeri gelmişken Skype hisselerinin, Microsoft alımının açıklandığı 10 Mayıs’tan beri, %6 değer kaybettiğini de belirtelim.

Zennström Skype’ı Janus Friis ile beraber 2003 yılında kurmuştu. Sonra E-ticaret devi eBay, Ekim 2005’te 2.6 milyar dolara, Zennström’un hissleri de dahil, tüm firmayı satın almış; daha sonra da Skype’ın %65 hissesini, 2009 yılında, aralarında yine Zennström’un da bulunduğu bir yatırımcı grubuna, 2.025 milyar dolardan geri satmıştı. Microsoft içinse Skype, tarihinin en büyük şirket satın alma operasyonu olacak ve Skype’ın başına eski başkanı Tony Bates getirilecek. Kurulduğundan beri VoIP hizmetinin aylık 145 milyon görüşmeye kadar büyüdüğünü de belirtelim.

Zennström, Skype’ın evriminde ikinci aşamada olduğunu, basit bir VoIP iletişim yazılımdan bilgisayarlar, telefonlar ve taşınabilir aygıtlar arası görüntülü iletişim altyapısına dönüştüğünü söylüyor. “Yine de geliştirmeye açık çok nokta var. Skype’nin video teknolojisi bile yüz yüze görüşmenin yerini tutmaktan şimdilik uzak.” diyor.

Microsoft başkanı Steve Ballmer satın alım kararını iki hafta önce duyurmuş, Skype’ın dünyada milyonlarca kişi tarafından beğenilen, harika bir hizmet olduğunu söylemişti. Yapılan bir basın açıklamasında ise Skype’ın Xbox ve Kinect, Windows Phone gibi birçok farklı Windows aygıtında destekleneceği; Skype kullanıcılarının Lync, Outlook, Xbox Live ve diğer topluluklara entegre edileceği bildirildi. Microsoft kendinin olmayan altyapılar için de Skype desteği vereceğini açıkladı.

Bir cevap yazın