Microsoft’un Başı 17 Yıllık Açık İle Dertte

Geçtiğimiz günlerde DOS’da dahil bugüne kadar çıkmış tüm Microsoft işletim sistemlerini etkileyen 17 yıllık bir açığın haberini yapmıştık. Microsoft, bu açığı kabul etmiş fakat şimdiye kadar bu açığın kötü amaçlı olarak hiç bir zaman kullanılmadığını, dolayısıyla korkulacak bir durum olmadığını açıklamıştı. Evet, gerçekten bu açık hiç bir zaman kullanılmadı ama Microsoft, tedbirde yarar vardır deyip, bu açığı kapatan bir yama hazırladı ve geçtiğimiz günlerde yayınladı.

Fakat bu yama, Windows XP kullanıcıları için beklenmedik sorunlara yol açmış gibi gözüküyor. Bazı XP kullanıcıları, bu yamayı yükledikten sonra bilgisayarlarının nedensiz bir şekilde sık sık yeniden başladığını bildirmişler. Herkes Microsoft’tan bir açıklama beklerken Microsoft, sessiz kalmayı tercih etti ta ki bugüne kadar.

Microsoft, yamanın XP kullanan bazı bilgisayarlarda bulunan bir malware’i etkilediğini ve bu durumun PC’yi yeniden başlatmaya zorladığını açıklamış ve yamayı geri çekmiş. Yamanın tekrar sürülüp sürülmeyeceği ise şimdilik belirsiz Microsoft, “şu an durumu araştırıyoruz” demekle yetinmiş.İlginç bir durum değil mi? 17 yıl boyunca keşfedilmeyi bekleyen bir açık. Bu açığı kapatmak için geliştirilen bir yama, o güne kadar kimsenin kullanmadığı bu açığın, bir malware ile yollarının kesişmesi ve baş gösteren sorunlar… Kim demiş yazılım dünyası renkli değil diye…

Microsoft, benzer sorun yaşayanların, anti virüs programı ile sistemlerini taramasını tavsiye etmiş. İnternet üstünden tarama yapmak isteyenler için ise burayı adres göstermiş. Sorunun devam etmesi halinde ise Microsoft müşteri hizmetlerine başvurulması önerilmiş.

1 Yorum

  1. Tonguç Tanyolaç

    “fakat şimdiye kadar bu açığın kötü amaçlı olarak hiç bir zaman kullanılmadığını, dolayısıyla korkulacak bir durum olmadığını”

    İşte dünyanın en tehlikeli alanlar dahil ısrarla en çok kullanılan işletim sistemi ve onun yapımcısının zihniyeti. Başka sözüm yok!

Bir cevap yazın