Microsoft’tan Yeni Güvenlik Yazılımları

Kötü niyetli yazılımların her geçen gün artıyor olması yazılım firmalarını düşündüren en temel meselelerden birisi olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl çıkardığı Security Essentials uygulamasıyla antivirüs alanına adım atan Microsoft, yeni duyurduğu yazılımlarla bilgisayar güvenliği alanında kullanıcıların yardımına koşmaya devam ediyor.

Microsoft Security Essentials

Microsoft Safety Scanner

Geçtiğimiz ay duyurulan Safety Scanner, Microsoft’un kötü amaçlı yazılımları ayıklamak için sunduğu uygulamalardan birisi. Bu yazılım kullanımda olan antivirüsünüzle birlikte çalışabiliyor. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz Safety Scanner’la istediğiniz an bilgisayarınızı baştan sona taratarak kötü niyetli yazılımlara karşı fazladan bir tedbir daha alabilirsiniz. Hazırda kullandığınız antivirüs programından kaçanlar belki Microsoft’un ağına takılabilir.

Programın kullanması oldukça kolay; Safety Scanner’ın sayfasından yazılımı indirin ve çalıştırın (kurulum gerekmiyor). İndirdiğiniz yazılım 10 gün boyunca geçerli oluyor. 10 gün sonra güncellenmiş sürümü tekrar indirmeniz gerekiyor.

Microsoft Standalone System Sweeper

Henüz Beta aşamasında olan bu uygulama işletim sisteminden bağımsız olarak sistemini taramak isteyenler için hazırlanmış. Eğer antivirüs uygulamanızın çalışmasına izin vermeyen bir saldırıya maruz kaldıysanız bu yazılımı CD ya da USB’den çalıştırarak kullanabiliyorsunuz. Bu sayede sistem açılırken devreye giremeyen virüsü temizlemek daha kolay hale geliyor.

Yazılımın 32 bit ve 64 bit sürümlerinden hangisi isterseniz indiriyorsunuz (işletim sistemiyle aynı mimariyi indirmek zorunda değilsiniz). İndirdiğiniz dosyayı çalıştırdığınızda en az 250 MB boş alana sahip olan bir CD, DVD ya da USB sürücüye gerekli dosyaları kuruyorsunuz. Bu aşamadan sonra sistemi oluşturduğunuz sürücüyle açtığınızda işletim sisteminden bağımsız olarak virüs taraması yapabiliyorsunuz.

1 Yorum

  1. Tonguç Tanyolaç

    Acaba bu güvenlik araçları M$’in kendi casus-solucan vb. şeylerini (Alexa girdisi gibi) tesbit edebiliyor mu, yoksa her zamanki gibi benim casusum benim virüsüm iyidir zihniyetinde mi?

Bir cevap yazın