Microsoft’tan Dört Yeni Fare

Microsoft'tan Dört Yeni Fare

Diğer rakipleri tarafından yapılan bir seri teknolojik yeniliğe Microsoft, dört yeni ve ilginç fareyle cevap verdi. Bu yazıda bunlardan ikisi hakkında ilk izlenimlerimi ve diğer ikisi hakkında da ayrıntılı yorumlarımı okuyacaksınız.

İlk İzlenimler – Natural Laser Mouse 6000

Microsoft'tan Dört Yeni Fare

UFO görünümlü bir fareyle başlayalım, Natural Wireless Laser Mouse 6000. Bu ürünü bir tanıtım toplantısında bir kere elime alıp inceleyebilmiştim. Ürünün şekli hemen diğerleri arasından ayrılmasına neden oluyor, bir fareden daha çok bir topa benziyor. Bu tasarımla elinizin ve bileğinizin rahat bir pozisyonda durması ve kaslarınızın yorulmaması hedefleniyor. Yapılan çalışmalara göre standart farelerle çok uzun süre çalışılması potansiyel tehlikeler içeriyor.

Bu model sadece sağ elini kullananlar için tasarlanmış; ilk başta garip bir his veriyor ancak bir birkaç dakika sonra eliniz bu farenin kıvrımlarına alışıyor. Eliniz, şekline mükemmel uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış bu farenin üzerinde tam anlamıyla dinleniyor. Elle bilek arasında herhangi bir kırılma olmuyor; her ikisi de aynı hat üzerinde duruyorlar.

Microsoft'tan Dört Yeni Fare

Bu fareyi yaklaşık olarak bir ay kullandıktan sonra bu modelin ergonomik açıdan çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Elinizin duruşu daha doğal ve buna alıştıktan sonra eski farenize dönmek istemeyeceksiniz. Ancak ince işler yaparken belirli bir çizgiyi izlemek daha zor ve oyunlarda çok başarılı sonuçlar alamayabilirsiniz. Bu model resimler üzerinde değişiklik yapmak ve oyun için uygun değil hatta Excel ile hızlı çalışıyorsanız bu model sizi zorlayabilir. Ancak bu durumun sebebi 1000 dpi çözünürlüğe sahip olan lazer algılayıcı değil. Fareyi ufak bilek hareketleriyle değil kolunuzu oynatarak hareket ettirmek zorunda kalıyorsunuz.

Sol tarafta fazladan iki düğme daha var ki bunlara erişmenin zor olduğunu düşünüyorum, ergonomi birinci sıraya koyularak tasarlanmış bir fare için ilginç bir durum. Dört yönlü kaydırma tekeri (scroll wheel) çok kesin değil ve dosyalar arasında gezmek ya da resim gösteren bir uygulamada resimler arasında geçiş yapmak için uygun değil. Sonuç olarak bu fare bilgisayar karşısında uzun saatler geçiren ve el ya da bilek ağrısı çeken kullanıcılar tarafından düşünülebilir.

Microsoft'tan Dört Yeni Fare

Bir cevap yazın