Microsoft’tan AB için rastgele internet tarayıcı desteği

Avrupa Birliği, Microsoft’un tekelci yaklaşımlarının üzerine gitmesi üzerine dev yazılım geliştirici firma AB’yi mutlu etmek için elinden geleni yapıyor. Windows’la birlikte gelen Internet Explorer’ın pazarda haksız rekabet yarattığı iddialarının önüne geçmek için ilk olarak tarayıcısı olmayan Windows sürümü çözüm olarak sunuldu. Daha sonra bu çözüm yerine seçenek ekranından kullanıcının istediği tarayıcıyı seçmesinin daha iyi olacağı düşünüldü. Ancak bu seçim ekranı IE’nin içinde olduğu için tepki aldı.

Firefox kullanıcı tecrübesi geliştirme tasarımcılarından biri Microsoft’un bu yöntemle kendi tarayıcısına üç kat daha fazla görünürlük sunduğunu iddia ediyor. Seçim ekranının daha adil olması için Microsoft tarayıcıların alfabetik sırayla gösterilmesi önerisini getirdi ancak bu sefer de Opera üreticisi ileride bu yöntemle öne çıkmak isteyen yeni bir tarayıcının buna göre adlandırılabileceği iddiasıyla karşı çıktı.

Sonuç olarak seçim ekranını rastgele olmasına karar verildi. Buna göre seçim ekranı her açıldığında tarayıcılar farklı bir sırayla çıkacaklar. Seçim ekranının IE üzerinde açılmasına ise şöyle bir çözüm düşünülmüş; Microsoft seçim penceresinde IE’yi çağrıştıracak herhangi bir uyarı veya açılan pencere koymayacak.

Görüldüğü gibi tarayıcı savaşları son hızla devam ediyor. Microsoft’un seçim ekranının nasıl olacağı konusuna Aralık’ın 15’ine kadar karar vermesi gerekiyor. Bu tarihten sonra AB’li Windows kullanıcılarına Internet Explorer açtıklarında bir seçim ekranı sunulacak. Umarız bu çalışma sadece AB ile sınırlı kalmaz.

Bir cevap yazın