Microsoft, Yeni Xbox için Yine AMD’yi mi Seçti?

Xbox 360 zaten AMD’nin bir üretimi olan Xenos grafik işlemcisini kullanıyor. Bu yonganın yanında keskinliği yumuşatma işleminin hızlandıran yardımcı bir yonga daha görev yapıyor. Fudzilla kendi kaynaklarına dayanarak Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu için yeniden AMD/ATI ile anlaşma yaptığını iddia etmekte.

Kaynak haberde Microsoft’un ne çeşit bir grafik işlemcisinden faydalanacağı not düşülmemiş fakat üçüncü nesil Xbox’un 2012’den önce piyasaya çıkmayacağı yazıyor. Fudzilla bu uzun zaman dilimine göre yeni grafik işlemcisinin 28 nm üretim sürecinden geçirilebileceğini ileri sürüyor.

AMD/ATI ayrıca Nintendo ile de anlaşmalı. Fakat Wii’lerde kullanılan Hollywood GPU’nun Xenos’dan daha eski bir mimariye dayandığını ve bu yüzden de Wii’nin görüntü kalitesi bakımında  Xbox 360’a rakip olamadığını biliyoruz.

1 Yorum

  1. inteldantel

    bunu şu şekilde görmek yararlı olabilir ? bir proje var bunu microsoft gibi dev bir yazılım firması ileriye dönük planlarında amd’yi teknik olarak seçmesi ati’nin nvidia’yı ileride geçebilecek bir firma olduğunu göstermeyebilir. bence ms bunu biraz maliyet açısından düşünüyor olsa gerek. yaklaşım ucuz ve iş gören klasik ms yöntemi. 🙂

Bir cevap yazın