Microsoft Xbox 360 Prototiplerini Müzeye Bağışladı

Yaşarken tarih olmak bu olsa gerek.

Microsoft aralarında ilk Xbox 360 örneklerinin de bulunduğu yüzlerce parçayı Uluslararası Elektronik Oyunlar Tarihi Merkezi‘ne (International Center for the History of Electronic Games ,ICHEG) bağışladı. Bazı ürünler New York’taki Milli Strong Oyun Müzesi‘nde hemen sergiye çıkacakken geri kalanı oyun araştırmalarında kullanılacak.

Microsoft'un ICHEG müzesine bağışladığı parçalardan birkaçı

Microsoft'un ICHEG müzesine bağışladığı parçalardan birkaçı.


Bağışlanan ürünler Xbox prototiplerinden yeni Kinect hareket algılayıcı kameraya, Microsoft’un aldığı ödüllerden kampanya tanıtımlarına kadar birçok çeşit oyun ekipmanı içeriyor. Microsoft Xbox yöneticisi David Hufford “Oyun ednüstrisinin gelişiminde ve evriminde rol oynamış olmaktan ve etkileşimli eğlence araçları tarihimizi ICHEG’de sergiliyor olmaktan gurur duyuyoruz” diyor.

ICHEG‘in koleksiyonunda 1971’den bugüne kadarki 120 adet “arcade” oyun makinesi, 1972’den beri çıkmış tüm oyun konsolları, yüzlerce oyun PC’si örneği, oyunları ve oyun donanımları, 10,000’den fazla konsol oyunu, yüzlerce oyuncak ve çok sayıda oyun dergisi, kitabı ve strateji çözüm kılavuzları yer alıyor.

Bir cevap yazın