Microsoft Wireless Optical Mouse Blue: Bu Sefer Olmuş…

Microsoft Wireless Optical Mouse Blue: Bu Sefer Olmuş...

Bilgisayarınızın en önemsiz bileşeni gibi görülen ancak grafik kullanıcı arabiriminin ayrılmaz bir parçası olan fareler piyasaya ilk çıktığı günlerden beri muazzam değişikliklere uğradı. Zamanla gelişen ergonomi faktörü değişik boyutta, değişik fonksiyonlara sahip düğmeler içeren ve ele tam oturabilmesi için uzun araştırma-geliştirme çalışmaları sonucu piyasaya sürülen ürünlere şahit olduk.

Klavye ve fare bileşenleri açısından baktığımızda oldukça başarılı bir profil gösteren ve ürün paketinin boyutunu ve çeşitliliğini gün geçtikçe artıran Microsoft bu yazımıza piyasaya yeni sürdüğü Microsoft Wireless Optical Mouse Blue modeli ile konuk oluyor. Zamanında Masaüstünde Düello: Kablosuz Klavye ve Fare Setleri Karşı Karşıya başlıklı yazıda THG Türkiye tarafından incelenmiş olan kablosuz faresi hala top kullandığı için fazla başarılı bulunmamıştı. Bu sefer yine kablosuz bir fare inceliyoruz ve bu sefer faremiz hem kablosuz, hem de optik.

Bir üst paragrafta bahsettiğim yazıda Cenk Tarhan kablosuz masaüstü setlerinin getirdiği avantajları detaylı olarak anlatmıştı, bu yüzden bu konuya daha fazla değinmek ve mükerrer bilgi vermek istemiyorum. Ancak kısaca özetlersek, kablo kalabalığını ortadan kaldırması, masaya bağımlı olarak yazı yazma veya fare kullanma şartını bir “gereksinim” olmaktan çıkartması bu tür ürünlerin avantajlarından. Bu arada kablosuz iletişimin 2003 ve 2004 yıllarının “modası” olacağını da biliyoruz, bu yüzden eğer bütçeniz uygunsa ve siz de “kablosuzcular” kervanına katılmak istiyorsanız, işe en ucuzundan, yani kablosuz bir klavye veya fare almaktan başlayabilirsiniz. Ama kablosuz iletişimin getirdiği bir takım dezavantajlara da değinmeden geçmemek gerekli.

Microsoft Wireless Optical Mouse Blue Microsoft’un RF (Radyo Frekansı) kullanan ikinci fare modeli. Bir de Bluetooth’lu modelleri var, ancak onu henüz incelemeye fırsat bulamadık. Yurt dışındaki incelemelere bakılırsa bu model yine bu arenada güçlü bir marka olan Logitech’in Logitech Cordless MouseMan Optical ürünü ile rekabet ediyor.

Adından da anlaşılabileceği gibi, Wireless Optical Mouse Blue mavi renkli bir fare. Aynen Microsoft Multimedia Keyboard ValuePack / Wireless Optical Desktop başlıklı yazımda söz ettiğim gibi, bu fare de Microsoft’un oldukça başarılı bulduğum Wheel Mouse Optical modelinin tasarımını kullanıyor. Hem kablosuz iletişim devreleri, hem piller hem de optik gözün devrelerini aynı boyuta nasıl sıkıştırmışlar, merak konusu. Ancak piller fareye biraz ağırlık kazandırmış, üşenmedim tarttım, Microsoft’un klasik optik faresi 100 gr. civarında, Microsoft Wireless Optical Mouse Blue ise 180-190 gr. geliyor. Tasarımdaki bir diğer farklılık ise, belgelerde yukarı aşağı kaymak için kullanılan kaydırağın biraz daha şişmanlatılmış olması. Bana sorarsanız bu şişmanlatma kaydırağın kullanımını ve yönetimini bir miktar kolaylaştırmış.

Kablosuz bir üründe kullanım mesafesi seçim kararını verirken önemli bir etmen. Microsoft Wireless Optical Mouse Blue’nun kullanım kılavuzunda maksimum mesafenin 1.5 mt. olduğu söyleniyor. Denemelerimizde bu mesafenin doğru olduğunu, ancak verici ile aynı seviyede tutulduğunda mesaj alıp verebildiğini gördük. Yani, örneğin geniş bir masada büyük ekranda sunum yapacaksanız bir sorun yok, masada uygun mesafede oturup işinizi görebiliyorsunuz.

Elbette, ikinci önemli etmen de farenin “cevap verme” durumu. Yani farenin kullanıcının el hareketine nasıl bir tepki verdiği. Denemelerimizde, özellikle shoot-em-up tarzı oyunlarda küçük bir gecikme hissettik. Ofis uygulamaları ve Internet söz konusu olduğunda ise herhangi bir sorun yok, rahatça kullanılabiliyor. Bu küçük gecikme bazı kullanıcıları oyunlarda rahatsız edebilir, ancak işin garibi sürekli tekrarlanan bir problem değil. Yani zaman zaman geliyor, zaman zaman gidiyor. Bu arada, bu gecikmelerin kullanılan oyuna göre değişiklik gösterdiğini de söylemeliyim. Bazı oyunlarda açıkça belli olurken bazılarında hafifçe geçiştirilebiliyor. Genel kullanımda rahatça kullanabilmek için birazdan söz edeceğimiz fare yazılımını kullanarak mutlaka fare hızının ayarını kendi çalışma stilinize göre ayarlamanız gerekli. Değişik Internet sitelerinde yaptığımız araştırmalarda da bu ürünü inceleyenler arasında görüş farklılıkları olduğunu gördük. Ancak ortak kanı, Microsoft Wireless Optical Mouse Blue’nun Microsoft’un bir nesil önceki toplu kablosuz faresine göre çok daha iyi bir cevap verme süresine sahip olduğu.

Bir cevap yazın