Microsoft Windows Phone 7’yi Gösterdi (video)

Windows Mobile 7 değil, Windows Phone 7. Evet, Microsoft sonunda yeni nesil mobil işletim sistemini Barcelona’da tepeden tırnağa tanıttı. Açıkçası sizi hayal kırıklığına uğratacak eksiklikler de var, sizi memnun edecek yeni özellikler de.

Yeni mobil işletim sisteminin kullanıcı arayüzü Microsoft’un “Hub” dediği gruplara bölünmüş vaziyette. Bu yaklaşımın amacı kullanmak istediğiniz programa en hızlı biçimde erişebilmeniz.

Windows Phone 7’de altı adet grup bulunuyor: People Hub kayıt rehberini, sosyal paylaşım hizmetlerini ve Windows Live uygulamalarını içeriyor. Kullanıcılar Picture Hub üzerinde fotoğraflarını rahatlıkla organize ederek sosyal paylaşım sitelerine yükleyebilecekler. Games Hub birkaç oyun içermesinin yanında Xbox Live desteği ekliyor. Marketplace Hub üzerinden Microsoft’un çevrimiçi mobil uygulama mağazasına erişebiliyorsunuz.

Bu gruplar arasındaki bizce en önemlileri Office ile Music and Video. Office Hub, Word, Excel, PowerPoint, OneNote, SharePoint Workspace ve Outlook gibi bilindik Office uygulamalarını barındırıyor. Music and Video ise telefonu adeta bir Zune oynatıcısına dönüştürüyor. Burada FM radyo ve çevrimiçi müzik hizmetleri de yer alıyor.

Microsoft yaptığı sunumda Multitasking (çoklu-görev) desteğine değinmedi. Değinmesine de gerek yok bir uygulamanın başlatılırken diğer uygulamaların durdurulması olayı her şeyi açıklıyor. iPhone’un senelerdir desteklediği önem bir özelliğe sahip olmaması bizce büyük bir eksiklik. Neyse ki Windows Phone 7 için 2011 yılını beklemek zorunda olmayacağız. İlk Windows Phone 7 ürünlerini sonbahar aylarında görebiliriz.   

1 Yorum

Bir cevap yazın