Microsoft, Windows Phone 7’nin Kırılmasına İzin Veriyor

Windows Phone 7

Windows Phone 7

Bir donanımla birlikte gelen yazılımın kırılarak dışarıdan başka yazılımların yüklenebilir hale getirilmesine Jailbreak adı veriliyor. Apple’ın iPhone’lara sadece AppStore’dan yazılım yüklenmesine izin vermesinden sonra bu kelime hayatımıza daha çok girmeye başladı. Firmalar böyle bir şeyin yapılmasına karşı çıkıyor; özellikle Sony ve Apple kırılmış ürünlerin garanti dışı kalması gibi önlemlerin yanında kullanıcılara dava açmaya kadar işi vardırabiliyor.

Anlaşılan Microsoft, geç girdiği akıllı telefon yarışında bir adım öne çıkabilmek için bu işlemin yapılmasına karşı çıkmayacak. Microsoft, ChevronWP7 isimli yazılım gurubuyla ortak çalışarak WP7 telefon kullananların önünü açmaya hazırlanıyor.

ChevronWP7’nin sitesinden yapılan duyuruda Microsoft tarafından “onaylanan” bir sürümle Windows Phone’ların kilidini açma hizmetini ChevronWP7 Labs adı altında sunacakları belirtiliyor.

Microsoft’un bu yazılım grubuyla ne kadar ortaklaşa çalışacağı ve gelecek sürümlerin bu kilit kaldırma işini destekleyip desteklemeyeceği henüz bilinmiyor. Yine de Microsoft’un bu atağının Windows Phone 7 platformunun kullanıcılar arasında kabul edilmesini hızlandıracağı kesin.

2 Yorum

  1. esahin

    İşletim sisteminin yaygınlaşması için Jailbreak işlemine göz yumması anlaşılabilir fakat açıkca destek vermesi enteresan. Demek ki ilk başlarda sistemlerini kırdırıp daha sonradan savaş açıyorlar =)

Bir cevap yazın