Microsoft: Windows 8 AMD Intel ve ARM Destekli Olacak

Windows 8’in ARM desteği nihayet kesinlik kazandı.

Microsoft LogoMicrosoft, bir sonraki Windows sürümünün (Microsoft hala Windows 8 olarak telaffuz etmiyor) Nvidia, Qualcomm ve Texas Instruments tarafından geliştirilen ARM tabanlı “System on a chip (SoC)” mimarisine destek vereceğini duyurdu.

Asıl ilginç olan ise, sadece Nvidia ve ortakları ARM tabanlı SoC mimarili yongalar geliştirmiyor. Microsoft’un açıklamasından Intel ve AMD’nin de düşük güç tüketen sistemler için X86 mimarisine de destek verecek SoC yongaları geliştirdiğini öğreniyoruz.

Microsoft, AMD’nin SoC çözümü hakkında bilgi paylaşmadıysa da, Intel ve Nvidia’nın SoC çözümleri ile hazırlanmış ufak bir demo gösterdi. Gösterilen demoda donanım hızlandırmalı grafik ve medya oynatımı, yine donanım hızlandırmalı internet explorer, USB ve yazıcı gibi harici çözümlere destekten bahsedildi.

Microsoft’un Windows ve Windows Live’den sorumlu başkanı Steven Sinofsky, CES fuarında yaptığı konuşmada Microsoft’un farklı donanım ve mimarilere olan esnek yaklaşımının altını çizmeyi unutmadı.

Not: “System on a Chip” ya da Türkçesiyle “yonga içinde sistem” mimarisinde bir sistemin ihtiyaç duyduğu tüm donanım desteği ve parçalar tek bir yonga içerisinde bulunur.

Not: “system on a chip” klasik X8 işlemcilerinin aksine, bir sistemde bulunması gereken tüm donanım desteğini yonga bünyesinde barındırıyor.

kaynak: techspot

Bir cevap yazın