Microsoft Windows 7 Dizüstü Bilgisayarların Pil Ömrünü Yanlış Ölçmüyor

Geçtiğimiz günlerde,  Windows 7’nin dizüstü bilgisayarların pil ömrünü yanlış okuduğu iddiasını yazmıştık. Microsoft, bu konuyu araştıracağını açıklamıştı. Microsoft mühendisleri, hemen bu konu üstünde bir araştırma yapmış. Sonuç: Windows 7’de bir problem yok ama uyarı alan bilgisayarların pillerinde problem var. Microsoft çalışanı Steven Sinofsky, blog sayfasında sorunu nasıl takip ettiklerini ve ulaştıkları sonuçları açıklayan uzun bir blog yazısı yazmış.

Sinofsky’e göre; Windows 7, sadece ürünün biosundan (pil ömrü bilgisi veren BIOS yazılımına erişim mümkün değilmiş) gelen pil bilgisini okuyabiliyor. Sanıldığını aksine Windows 7, bilgisayarların pil ömrünü okuyabilmek için herhangi ekstra bir yazılıma sahip değil. Windows 7’de pil ömrü şikayetlerini araştırdıklarında, şikayet konusu olan pillerin hepsinin %60 ömrünü tamamladığını ve değiştirilme safhasına geldiği keşfetmişler. Şikayet konusu olan pillerin çoğu 1.5 senelikmiş. Yeni alınan bilgisayarlarda bu tür bir problem ile karşılaşılmamış.

Windows 7, ömrünün %60’dan fazlasını yitirmiş bir pil gördüğü zaman, kullanıcıya bir uyarı veriyor. Bu uyarı, önceki Windows sürümlerinde yoktu. Bu yüzden, önceki Windows sürümlerini kullanan müşterilerimiz Windows 7’ye geçtiği zaman, aslında kullandıkları pilin ömrünü yitirdiğini fark ediyorlar.

Sinofsky, bu durumu yakından takip etmeye devam edeceklerini ama kullandıkları bilgisayarların pil ömründe bir sorun olduğunu düşünenlerin, üretici firmaya veya Microsoft destek hattına baş vurabileceklerini eklemiş.

Görünen o ki Windows 7’de bir problem yok fakat Windows 7, önceki Windows sürümlerinin aksine ömrünü doldurmaya yakın piller konusunda kullanıcıları uyardığı için bu yanlış anlaşılma ortaya çıkmış.

Bir cevap yazın