Microsoft, Win 7 Korsanlarını Dize Getirecek

Windows 7 önceki işletim sistemlerinden o kadar iyi ki satın alınmayı diğerlerinden daha fazla hak ediyor. Ancak bir Windows işletim sistemi satın almak, insanların çok büyük bir bölümüne bir lüks ve gereksiz. Bir Windows işletim sistemine para vermeyi gereksiz kılanlar ise korsanlar. Öte yandan Microsoft korsanlara geçit vermemek için elinden geleni yapmaya devam edecek.

Microsoft, Windows 7 korsanlarıyla başa çıkabilmek için Windows Activation Technologies adlı bir yama çıkararak 70 adet tehlikeli etkinleştirme programının önüne geçmeyi hedefliyor. Microsoft Windows Team Blog’da internet üzerinden etkinleştirme yazılımı aramanın son derece riskli olduğu ve bu dosyaların yer aldığı sitelerin sayısız virüs ve Truva atı ihtiva ettiğini ifade etti.

Yama Windows 7 Home Premium, Professional, Ultimate ve Enterprise sürümleri için gelecek hafta yayınlanacak. Ayrıca Windows Update sitesinde de ay sonuna doğru yüksek öncelikli olarak belirecek.

Microsoft bu güncellemenin tamamen gönüllü olduğunu ve kullanıcıların arzu ederlerse yüklemeyi reddedebileceklerini söylüyor. Elbette, eğer yüklerseniz ne olacağını biliyorsunuz: Duvar kağıdınız ortadan kalkacak ve periyodik olarak orijinal Windows ürünü kullanmadığınıza dair uyarılar alacaksınız.

14 Yorum

 1. Vernoncougar

  Derhal yuklerız elbette, bunlar onemlı guncellestırmeler.Isletım sıstemı bır bılgısayarın temel dıreklerınden bırı kanımca ve bunun korsan surumunu kullanmayı buyuk bır hata olarak kabul edıyorum.Guvenlık programınız her ne kadar lısanslı olursa olsun eger kopya surum wındows varsa sırketın yayımladıgı en onemlı guvenlık guncellemelerınden mahrum kalıyorsunuz ve o lısanslı vırus programınız tehlıkelerle basa cıkamıyor..

 2. Ziyaretçi

  Kıytırık bir OS için 150-399 $ arası para verecek kadar zengin değiliz. Korsan kullananlar da o güncelleştirmeyi yüklemesin. XP için de orijinal ürün avantajı bildirimi adlı bir güncelleştirme sunmuşlardı, tanıdıklarıma bu güncellemeyi yüklemeyin uyarısı yapmıştım sorun kalmadı.

 3. Ziyaretçi

  Orjinal program kullanmak ne kadar önemli bu tartışılmaz bir gerçek. Hele ki işletim bir sisteminden bahsediyorsak. Ancak bence şunu da unutmamak lazım, bir insanın asgari ücretle bir ay çalışıp kazandığı para belli kalitede bir bilgisayar veyahut dizüstü almaya yetmiyor. Durumun vahimliğine bakın; bir ay çalış, yeme içme, masraf yapma bu (nasıl mümkünse) ve yine de belli bir standartın üzerine çıkama. Peki o zaman çocukları için, internete girebilmek için, kendi hobileri veya gelişimleri için bir şekilde denkleştirerek bilgisayar alan insanlar ne yapmalılar. En düşük konfigürasyonu tercih ederek lisanlı bir işletim sistemi almak mı ? Yoksa sadece iki üç sene idare edebilecek bir sistem tercih etmek mi ? Ya üniversite öğrencileri, internet özgürlüğünden faydalanmak isteyenler, bir bilgisayarım olsun diyenler… Yoksa bilgisayar, internet fln birer lüks mü ? Linux fln demeyin lütfen, elli yaşında bilgisayar kullanıp haber sitelerini gezen bir insan linuxu nasıl öğrensin, ortaokuldaki çocuk onda nasıl oyun oynasın.

  Bu yüzden bence lisansız program her zaman varolmalı. Alabileceği halde almayanlar ayıplanmalı belki ama kullanmak zorunda olduğu için kullananlar olduğu da unutulmamalı.

  Microsoft’a da bu cazip fiyatları için teşekkür ediyorum. Keşke Ati’nin Nvidia’nın karşında durabildiği gibi onlara da rakip olabilecek birileri çıksa artık…

 4. Ugur

  Donanım fiyatları düştükçe işletim sisteminin fiyatının oranı göze çarpar hale geldi. Hatırlıyorum 2-3 sene önce bir dizüstü bilgisayar 1000$ dan aşağı bulunmazdı. Şimdi ise 350$ a bu yazdığım gibi bir netbook alabiliyorsunuz. Bilgisayarın fiyatı bu olunca 120$ windows 7 ücreti neredeyse bilgisayarın yarı fiyatına denk geliyor. Kusura bakmasınlar da ya Microsoft bir kaç milyar dolarcık az kazanacak ya da ben ona para vermek yerine gidip Linux kullanacağım. Korsan windows kopyalarından ise oldum olası uzak durmuşumdur. Viruslere arka kapılar mı dersiniz stabilite sorunları mı artık onu kıran ne eklediyse içine Allah bilir.

  Temiz temiz stabil bir linux dağıtımı kurun. Pardus hem türkçe hem de kolay kullanımlı. Öyle 50 yaşındaki amcamın öğrenemeyeceği bir sistem de değil. Okuması olan öğrenir. Windows 7 de fare kullanmayı annesinin karnında öğrenmedi sonuçta bu amcam. Internet Explorer kullanamazsa Firefox kullansın bu amcam Linuxta. Zaten şu an dünyada en çok kullanılan tarayıcı ve daha güvenli. Office yazılımı için üstüne bir 100$ daha verip bilgisayarın fiyatını geçmesin. Gitsin openoffice kullansın. Aynı işi görür ve bedavadır. Bunların hepsi kurulu olarak gelir Linuxta. Öyle öğrenmesine de gerek yok nasıl kuracağım edeceğim diye. Kısayola tıklayıp açsın kullansın.

  Korsan Windowsum tespit edilmesin diye güncelleştirmeleri kapatıp güvenlik açıklarıyla başbaşa kalmayın. Linux’te işletim sistemini bırakın resim düzenleyicisini bile güncelleyebiliyorsunuz tek bir ekranda. Bir güvenlik açığına bir iki hafta içinde yama çıkartılır. Dolayısıyla tehlikede olmazsınız Windowstaki gibi.

  Bilgisayar donanımı artık sıradan kullanıcının tüm ihtiyaçlarını karşılar seviyeye geldi. Yani şu an piyasadaki en kötü bilgisayarı alın üzerine Linux kurun başaramayacağınız hiçbir iş yok. Internete girin, resim düzenleyin, word excelde çalışın. Oyun oynamak isterseniz de bir zahmet gidin bunun için yapılmış bir kutu alın xbox ya da playstation gibi. İyi ekran kartlı bir bir bilgisayar almaktansa kötü bir bilgisayar yanına bir de oyun konsolu almak daha ucuza gelir. Ben 350$a bir netbook aldım. Her türlü işimi görüyor. Üstüne bir de playstation 2 alsam 200$a  toplam maliyet 600$ı geçmeyecek. Bilgisayar adı üstünde hesaplama yapar oyun oynamak için değildir.

 5. Ziyaretçi

  o netbook’un ekranında ne göreceksin, kaç saat sörf yapabileceksin, otuz kırk sayfalık bir yazıyı laptopta bile yazarken sıkıntı çekerken nasıl yazacaksın onun ufacık klavyesinde, nasıl film izleyeceksin ? Git playstation al, xbox al bir zahmet demişsin. Zahmeti sorun değil de bu benim tercihim değil mi ? Oyuncular bilir; oyun oynamanın en güzel yolu bilgisayardır, bu hep böyledir. Linuxta hangi oyunu nasıl çalıştıracaksın. İlle de lisanslı sistem kullanacağım diye senin dediğin gibi netbook xbox alıp neden kendimi sınırlayayım yahu

  Sözüm kimseye değil, microsoft daha ucuza satsın, olay bitsin

  • Ugur

   Ben son trend olduğu için netbook örneğini vermiştim. Elbette ekran daha küçük ama taşınabilirlik için bilinçli bir tercih bu. Sonuçta bilgisayarımı koltuğumun altına alıp her yere götürebiliyor ve de en az 5-6 saat kablosuz internette şarjını düşünmeden kullanabiliyorsam benim için ekranın çok da büyük olması önemli olmayabilir. Ha işimi görüyor mu derseniz 6 aydır hiç bir şikayetim olmadı 10 inç ekrandan. Biraz daha fazla scroll yapmam gerekiyor o kadar. Tuşlara gelince normal klavyeden biraz daha küçük ama yine on parmak yazabiliyorum. Netbook yerine ucuz ekran kartlı bir laptop alın. O da 600$ civarı olacaktır.

   Linuxta aynı Windowstaki gibi cd den kurabileceğiniz oyunların bir kaçı:

   World of Warcraft, Call of Duty 4, Warcraft 3, Age of Empires 3, Elder Scrolls 4, NFS Underground, Hitman 3, GTA 3

   Bunlar gibi onlarca oyun var. Elbette her oyun çalışacak demiyorum.

 6. Tahir Meylani

  Son kullanıcının bir çoğu Linux’un ne olduğunu bile bilmez. Linux bir alternatif ama Windows’un yerini tutabilecek bir şey değil. Yılların alışkanlığını değiştirmek de pek kolay değil insanlar Windows kullanmaya alışmış artık.

  Arkadaşlara katılıyorum işletim sistemi fiyatların düşmesi daha mantıklı. Konsol oyunlarının Türkiye’deki fiyatlarıda malum… çok az kimse orijinal konsol oyunu alabilecek durumda.

  • Ugur

   Son kullanıcı açısından Windows, Linux ya da MacOs un kurulu olmasının çok bir şey farkettireceğini düşünmüyorum. Ne de olsa Windows 7 ne kadar Windows XP ye benziyorsa Pardus da o kadar benziyor. O yüzden burada alışkanlıktan bahsetmek biraz zorlama oluyor. Windows’un her sürümünde menüler, ekran görüntüleri vs. zaten değiş miyor mu? İnsanlar bunlara nasıl alışıyorlar? Sonuçta Linuxta da bir başlat çubuğu var yine bir denetim masası benzeri ekran var. Yine bir masaüstü var ve arka plan resmi koyabiliyorsunuz. O yüzden insanların alışması gereken fazla bir şey de yok zaten.

   Microsoft yıllarca işletim sistemi satışından fahiş kazançlar elde etti. Boşuna Bill Gates dünyanın en zengin insanı olmadı. Bence fiyatlar hala çok pahalı. Sonuçta üretim maliyeti yok adamların. Çalışanının maaşını ödedikten ve reklam giderlerini düştükten sonra ne kalıyorsa kar oluyor.

   Konsol oyunlarının fiyatları yüksek doğrudur ama pc oyunlarının ki çok mu düşük? Kaç kişi orijinal PC oyunu kullanıyor? İtiraf edelim 50$ lık oyunun internetten ücretsiz kırılmışını indirip oynuyoruz. Sonra da bir haftada sıkılıp atıyoruz bir kenara. Halbuki batıda orijinal kullanım daha yüksek ve 50$ı verince adam parasını çıkarana kadar da oynuyor.

   • Tahir Meylani

    Sana katılıyorum işin doğrusunu söylüyorsun ama son kullanıcının bilinçlenmesi ile çözülebilecek bir durum değil bu.  PC satan firmaların ancak Linux satması ile açık kaynak kodlu işletim sistemleri geniş kitlelere yayılabilir. Sayısı sınırlı bilinçli son kullanıcı ile değil.

    Alışkanlıkları hafife alıyorsun bence insan davranışlarında çok etkilirdir.

    Ayrıca 3. paragrafta yazdığın gibi herkes korsan oyun kullanıyor dolayısıyla konsol tutmaz buralarda.

   • Ugur

    Benim demek istediğim de tam olarak buydu. Windowsu zorla satıyorlar insanlara yeni bilgisayar aldıklarında. Yoksa insanlar daha önce windows kullanmaya alıştıklarından ille de Windows olsun diye diretmiyorlar. Acer’ın pek çok netbook modeli linux işletim sistemiyle geliyor mesela. Kimsenin de şikayet ettiğini sanmıyorum. Yoksa bu şekilde satmazlardı.

    Olayın temeli tamamen üreticilerin kazancına bağlı. Microsoft ile anlaşıyor sonuçta şu şu modelimde XP yi entegre edeceğim diye. Ona göre de pay alıyor ama artık bilgisayar fiyatları o kadar düştü ki bu şekilde rekabet edemiyorlar. Ufak bir pay almak yerine hiç maliyetsiz daha ucuza ve daha çok satmak daha mantıklı. Yakında google chrome os tabanlı bir çok netbook göreceksiniz. O da linux tabanlı bir işletim sistemi elbette ve ücretsiz.

 7. Ziyaretçi

  Kimse kork masın,  microsoft avucunu yalasın.   Adam gibi fiyat varsin ultimate 100 ytl neylerine yetmedi uçuk fiyat belirledikleri sürece korsana devam, EVET KİMSE KORKMASIN DEDİK çünkü windows güncellemeden sonra orjinal değildir yazısı belirirse, hemen aktivasyon crack dosyanızla 30 gün aktive özelliğini kullanın böylece yazı kalkıp 30 gün süre verecektir sonrada diğer crack activasyonu kullanın böylece orjinal kulanmaya microsofttu alt etmeye devam.

 8. Ziyaretçi

  Kullanmayın o zaman windows u.

  Gidin linux kullanın. Para verip alanlarında canını sıkmayın. Hem kırarak kullan hem çamur at.

  Biz kerizmiyiz para veriyoruz. Büyük şirketler keriz mi gidiyor ms ile anlaşıp satıyor.

  Kabul edin linuxçular kabul edin. Windows en basit işletim sistemi. 10 yaşındaki çocukta rahatlıkla kullanıyor 60 yaşındaki adamda.

  Linuxus verin bakalım hiç windows yada pc kullanmamış birine ne yapacak sadece deneyin.

  sonra windows verin bakalım ne yapacak.

Bir cevap yazın