Microsoft: Virüslü PC’lerin İnternete Erişimini Engellemeliyiz

Bilgisayarınız etrafa virüs mü saçıyor, internete güle güle deyin o zaman.

Microsoft, virüslerin internet yoluyla yayılmasını engellemek ve hackerlar tarafından ele geçirilmiş PC’lerin çöp e-posta yağmuruna hizmet vermesini engellemek için yeni bir çözüm yolu öneriyor.

Microsoft’dan Scott Charney, anti-virüs çözümleri, ateş duvarları (firewall), sistem güncellemeleri gibi yöntemlerin virüslerle başa çıkmak için yararlı ama yeterli olmadığını söylüyor.

Charney’e göre, internete erişen PC’lere bir çeşit sağlık sertifikası zorunluluğu getirilmeli. İnternete erişen PC’ler en son güncellemelere sahip mi ve bir anti-virüs programı ile koruyor mu bilinmeli. Gerekli şartları sağlamayan bilgisayarların internete erişimine engel olunmalı.

Charnet, bunu “global kollektif defans” olarak adlandırıyor.

Charnet, böyle bir sistemin ancak hükümet onaylı kurulabileceğini de söylüyor.

Bazı güvenlik uzmanları ise, Charnet’in önerisine mesafeli yaklaşıyor. Güvenlik uzmanlarına göre, Charnet’in önerdiği sistem pratikte işe yarar gibi görünse de virüsler bir şekilde bu sistemin arkasına sızmayı da başarabilir.

Charnet’ın önerisi bana biraz ütopik geldi. Charnet’in sözüne ettiği bir kontrol mekanizmasını kurmak bir hayli kaynak ve zaman gerektirecektir. Kaldı ki, bu sistem global virüs yayılımının önüne geçse de spesifik saldırılara karşı bir işe yaramayacaktır.

Ayrıca kim bilgisayarına haberi olmadan sızan bir virüs yüzünden internete erişim hakkını kaybetmek ister ki?

9 Yorum

 1. Azitrona

  Yine Çakallıklar önplanda. Yıllardır hackerlarla başa çıkamadılar ne antivirüsler ne işletim sistemi şimdi iş zincirin en son halkasına normal kullanıcıya geldi. Madem hackerin internete girmesini engelleyemiyoruz bari kullanıcıyı engelleyelim. Ne güzel iş.

 2. Ziyaretçi

  Hackerlar Microsoftun 1. düşmanı ve anti-virüs programlarının en sıkı dostu 🙂 Bu mücadelenin bitmesi demek anti-virüs programlarını geliştiren ve microsoft güvenliğini geliştiren on binlerce kişinin işsiz kalması demek.

 3. Tamer

  Yine söylüyorum. Bill GATES’in emekliliğinden itibaren bunlar saçmalamayamı başladı. Şimdi sen adama virus programın yok mu? Bilgisayarın güncel değil mi? O zaman böyle diyorsun. Peki bende sana işletim sistemin güvenlik açıkları var tamamen temizlemeden çıkaramazsın. Neden viruslere fırsat veriyorsun diyorum. Hatta benim virus programım yok ama bilgisayarda virus da yok desem yok olmaz internete açamazsın mı diyeceksin. O zaman güvenlik açığı olan serverları da anında kapatalım. Sonra kimse Win Server 2008 kullanmasın. Yok yok bence adı geçen Microsoft çalışanı alkollüdür kesin. Yada zekayı etkileyen bir beyin timörü de olabilir.

 4. UzmaN-ExperT

  Sanane benim bilgisarım vıruslumu virussuszmu sen bunları yapanları bu ozaman xd bukadar mantıksız birşey olamaz benim sistemim temiz zaten antiviruste var benim için zaten bir sorun yok o sorum o kullanıcıyı ilgilendirir

  zaten sistemine virus girmış bir kişi 3-4 ayda patlar

 5. gtx

  O tarz bir güvenlik sertifikasını almak için en başta lisanssız hiçbir program kullanmamak gerek, aksi takdirde sistem “neden lisanssız” diyerek bizi güvensiz ilan edebilecektir (oyundan, cd yazma programına kadar). Charnet heralde office ve windows satışlarından pek memnun değil, nasıl daha çok kazanırım diye tuvalette otururken (!) aklına böyle bir fikir gelmiş olsa gerek. Sen böyle abuk sabuk fikirlerle hayal dünyanı renklendireceğine önce mühendislerine virüslere karşı daha dayanıklı bir sistem yazdırt, güncellemelerini laf olsun diye değil, güvenlikte taşı gediğine koysun diye çıkart. Tamam kabul, elbet kullanıcı hatası, üçüncü parti yazılımların eksikleri de vardır ama virüslerin öncelikli hedefi senin şirketinin işletim sisteminin bitmek bilmeyen açıkları. Şimdi bir de bütün yükü son kullanıcıya atmak, bu kadarı da yüzsüzlük bea artık

 6. Recep Şerit

  Resmi bir açıklama ile “alın ama kullanmayın” mesajı verilmiş. Süper bir çözüm önerisi olmuş, hiç sormayın. Stve Ballmer’a falan sorsak, +rep falan ister mi?

Bir cevap yazın