Microsoft Ve Sony Güçlerini Mi Birleştiriyor? (Güncellendi)

Sony-Microsoft.com da neyin nesi?

15 Temmuz:

Microsoft ve Sony… Bu iki dev ismi yan yana görmeye pek alışık değiliz. Özellikle de oyun sektöründeki agresif rekabetlerini düşününce. Tamam, her iki şirket belli alanlarda yan yana geliyor olabilir (mobil teknolojiler gibi); ancak bir internet sitesi isminde bir araya gelmeleri çok daha farklı bir anlam ifade ediyor. Daha büyük bir işbirliği gibi…

Evet, yanlış okumadınız bir internet sitesi. Bugün ortaya çıkan haberler Microsoft’un 13 Temmuz tarihinde Sony-Microsoft.com ve Microsoft-Sony.com alan adlarını kaydettirdiğini gösteriyor. (bu arada Microsoft hızını alamayıp Microsoft-Sonly.com alan adını da kaydettirmiş görünüyor.)

Peki bütün bunlar ne demek oluyor?

Akıllara ilk olarak oyun konsolu ve elektronik eğlence konularında bir ortaklık geliyor doğal olarak. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse şu an mevcut şartlar altında bu pek olası görünmüyor. Kaldı ki henüz firmalardan resmi bir açıklama gelmediğini düşünürsek, bu konuda söyleyebileceğimiz şeylerin söylentiden öteye gitmesi de mümkün değil.

Yine de iki şirketin 1997’de yayınladığı ortak basın bülteni bizlere bir ışık tutabilir. Hatırlarsanız Sony ve Microsoft 1997 yılında kişisel bilgisayarlar, internet ve elektronik eğlence konularında tüketicilerin son teknolojik gelişmeleri deneyebilmelerine yönelik ortak bir “test sürüşü” projesine imza atmışlardı. Bu seferki işbirliğinin çok daha büyük çaplı olduğu şüphe götürmez. Perdenin altından neler çıkacağını ise zaman gösterecek.

16 Temmuz:

Microsoft Kurumsal 2. Başkanı Frank X. Shaw, Twitter sayfasından konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Sony= Harika bir MS partneri. Burada bir atlatma yok. Bu sadece defansif bir önlemdi. Hadi şimdi haftasonuna devam edelim, olur mu? 🙂

Anlayacağınız bu, üçüncü parti birilerinin gelip de bu alan adlarını kaydettirme olasılığına karşı bir önlemmiş. Peki.

6 Yorum

 1. CodeMachine

  Microsoft Sony ile PC alanında birleşsin, windows 8 den itibaren sadece sony nin üreteceği bilgisayarlarda çalışacak hale getirsin, aynı Apple gibi. Bide elden geçirip (malum pc modelleri belli)optimizasyon yapsın, her takılan aleti artık tanımasın microsoft’un onay verdiği belirli donanmlara izin versin ve Apple bilgisayar parasına satsın. Ben o zaman göreyim microsoft’a dandik deyip Apple fanlığı yapanları. Ben olsam öyle yaparım. Bu millete özgürlük vermeyeceksin, bineceksin tepesine vuracaksın kırbacı anca ondan anlıyor insanoğlu.

 2. Zeratul

  Microsoft böyle bişey yapmaz bana göre Apple ki en büyük rakibi eğer onun gibi davranırsa arada rekabette kalmaz kitlesinide daraltmış olur.
  Evet Apple fanları var hatta Apple markası şahsi görüşüme göre zenginlerin idolü, ikonu bir ürün haline geldi, ortada adeta yazılımsal bir sınıf ayrımı oldu en gariban vatandaşta bile Microsoft ürünleri mevcut, en ücra yerlere ulaşabiliyor ve de böyle bir şeyi elinin tersiyle itmez, ama Apple için böyle bişeyi söylemek oldukça zor .
  Windows işletim sistemlerini çok kişi yerden yere vurur durur ama yinede kullanıcı sayısını afaki bir şekilde azaltabilecek alternatif bir sistem yok şuan.
  Microsoft’ un bu kadar yaygın olmasındaki temel mantığı şudur bence “Reklamın iyisi kötüsü olmaz”

Bir cevap yazın