Microsoft ve Nvidia PC Gaming Alliance’tan Ayrıldı

Şok gelişme…

PC Gaming Alliance logoPC Gaming Alliance için PC oyunculuğunun sigortası desek abartmış olmayız sanırım. Epic Games, Capcom ve Gas Powered Games gibi oyun geliştiricilerinin yanı sıra Microsoft, Intel, AMD, Nvidia, Sony, Dell, Acer, Antec, BFG, Razer, Logitech, Flextronics ve Gamestop gibi büyük şirketlerin kar amacı gütmeden destek verdikleri ve PC’nin bir oyun platformu olarak varlığını sürdürmesi için çalışan bir organizasyondan bahsediyorum.

Ne var ki bu organizasyon, bugün çok önemli iki destekçisini yitirdi. PC platformunda oyun oynamak isteyen herkesin tartışmasız boyun eğdiği Microsoft ve oyunculara yönelik ekran kartı pazarının %49’unu elinde bulunduran Nvidia…

Firmalardan bu ani kararın nedeniyle ilgili henüz herhangi bir resmi açıklama gelmiş değil. PC Gaming Alliance (PCGA) başkanı Matt Ployhar ise BigDownload sitesine yaptığı açıklamayla Nvidia ve Microsoft’un aldığı bu şok ayrılış kararının PCGA’yı etkilemeyeceğini belirtmiş ve PCGA’yı sadece araştırma yapıp rapor yayınlayan bir oluşumdan oyun geliştiricilerine yardımcı olan bir organizasyona dönüştüreceklerinin de altını çizmiş.

11 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Merhaba.Sayın yazar verdiğiniz haberde haddim olmayaraktan bir düzeltme yapma cür’etini göstermeme izin veriniz lütfen.Nvidia Ekran kartı piyasasıında 1. değildir(%59luk orana atfen) kesinlikle, 2.veya 3. olabilir sizinde hatırlıyacağınız üzere 1. inteldir.Saygılarımla.

 2. Ziyaretçi

  İntel onboard kartlarıyla 1. ancak yoksa oyun oynatabilme becerisi maalesef intele has birşey değil. Benim bildiğimde AMD(Ati) Nvidia yı geçmişti ama emin değilim genede.

 3. Ziyaretçi

  mac e yapılan oyunlar çoğalsada ona geçsem ne zamandır diyordum zaten, microya lanet olsun bugüne kadarda diyodum bi konsol almak zorunda kalırsam xbox alırım artık diyceğim şey n….h xbox alırım.

 4. Tahir Meylani

  Aslında pek abartılacak bir durum yok. PC Gaming Alliance PC oyunculuğu için pek kayda değer bir işe imza atmadı şimdiye kadar. “PC’de korsan kullanım azalıyor” diye yayınladıkları ve bizim haber yapmaya bile gerek görmediğimiz uyduruk rapor bile bu organizasyonu tartışılabilir yapmaya yetiyor.

  Nvidia, son zamanlarda farklı iş kollarına yatırım yapıyor olsa da hala büyük oranda PC için geliştirdiği grafik kartları ile para kazanıyor ve bu alanda kazandığı tecrübesinin faydalarını görüyor.

  Yani, Nvidia, PC oyunculuğuna olan desteğini her zaman sürdürecektir, sürdürmek de zorunda zaten.

  Hatırlarsanız Activision da bir süre önce bu organizasyondan ayrıldığını açıklamıştı. Ama bu durum Activision’ın PC’e çıkarmayı düşündüğü oyunları pek etkilemedi.

  Demek istediğim organizasyona olan destek psikolojik olarak önemliydi belki, ama organizasyonun PC oyunculuğuna pek bir katkısının olmadığını da kabul etmeliyiz.

  Umarım, “oyun geliştiricilerine yardımcı olma” hedeflerini tutturabilirler. Böylece PC oyunculuğuna gerçek anlamda katkı sağlamış olurlar.

  • Ziyaretçi

   adamlar da belirtmiş zaten sadece araştırma yapıp rapor yayınlıyoruz diye. fakat bence bu tip şeyleri fazla küçümsemeyin. burdan atıp tutmak kolay pc oyunculuğu gelişsin diye bak adamlar bir şeylerin uğraşı içinde

 5. lazboy

  WİN VİSTAYLA MİLLETE CAKTI KAZIĞI WİN7 CİKARİYOR BİDE:D PERFORMANSA DEYİL GÖRSELİGE ÖNDE TUTAN İSLETİM SİSTEMLERİ CİKARİYORLAR YAZIK İNSANLARA BİR OYUNDA 2GB REM YİYORSA BİR İSLETİM SİSTEMİ Microsoft ARTIK COLUGA COCUGA YAPTİRİYOR BU İSLETİM SİSTEMLERİNİ XP KIRAL HERZAMAN KIRAL KALİCAK

 6. CodeMachine

  artık bu pc im eskiyince yenilemeyeceğim, konsolda almayacağım mahallede seksek ve saklambaç oynamaya başlayacağım 😛
  biri siteyi gezip bütün yorumlara eksi puam veriyor sanırım 🙂

Bir cevap yazın