Microsoft ve Nokia: “Apple, İzindeyiz”

Akıllı telefon piyasasının giderek büyümesiyle, cep telefonu uygulama mağazaları hızla yaygınlaşmaya başladı. Artık neredeyse her yazılım veya telefon devi Apple’ın ayak izlerini takip ederek App Store benzeri birer mobil uygulama mağazası açıyor.

Microsoft ve Nokia da cep telefonları için ücretli uygulamalar sunacak kendi mağazalarını açmak üzere çalışmalarını hızla sürdürmekteler.

Microsoft Online Bazaar (Çevrimiçi Pazar)

Microsoft, biraz para kazanmak isteyen programcılar ve ilginç uygulamaları satın almaktan hoşlanan kullanıcılar için Windows Mobile işletim sistemi yüklü cep telefonlarına yönelik bir uygulama mağazası açacak.

Ayrıca Microsoft yakında Windows Mobile’ın daha da geliştirilmiş bir sürümünü çıkaracakmış.

Geçtğimiz Cuma günü şirket telefon rehberiniz, etkinlikleriniz ve e-postalarınız gibi bilgileri şifre korumalı bir web sitesine kopyalayabilen “My Phone” adlı yeni hizmetinin sınırlı sürümünü kullanıma sürmüştü.

Nokia Application Store

Nokia da Microsoft’un yaptığının aynısını Symbian OS işletim sistemi için planlıyor. Symbian programcıları tarafından geliştirilen oyun ve programcıklar Application Store üzerinden satılacak. Söylentilere göre mağaza yakında gerçekleşecek olan Mobile World Kongresi’nde açıklacakmış.

Nokia, zaten uzun süredir Symbian geliştiricilerinin en önemli destekçilerinden. O yüzden şirket bu mağazayı açtığı zaman diğer rakipleri arasından kısa sürede sıyrılabilir.

Nokia’nın bu yolda atması gereken ilk ve en önemli adım Mosh, Download! Ve Software Market’i Application Store adı altında birleştirmek olacak gibi görünüyor.

Haberi tartış…

 

Bir cevap yazın