Microsoft ve Facebook Yeni Arama Özellikleri İçin Anlaştılar

Facebook hesabınızla desteklenmiş daha ayrıntılı aramalar için Microsoft Bing’i tercih edeceğiz gibi görünüyor.

Facebook LogoMicrosoft ve Facebook bugün arama sonuçlarında daha ayrıntılı sonuçlar için bir anlaşmaya vardıklarını duyurdular. Yeni anlaşma ile Microsoft’un arama motoru Bing’e iki yeni özellik eklenecek. İlk özellik “beğenilmiş sonuçlar (liked result)”. Bu özellik ile Bing ama motoru Facebook’daki arkadaşlarınızın beğenilerine göre size arama sonuçları çıkartıyor. Mesela İtalya’ya tatile gittiniz, karnınız acıktı ve güzel bir restaurant arıyorsunuz. Facebook’daki arkadaşlarınızı aramak zorunda değilsiniz. Bing, arkadaşlarınızın beğenilerine göre o bölgedeki restaurantların iyi olup olmadığını ortaya çıkaracak.

Microsoft ve Facebook’un Bing arama motoru için anlaştığı bir diğer özellik “Facebook profil sonuçları”. Mesela bir arkadaşınızı arıyorsunuz ve arama motoruna arkadaşınızın adını girdiniz ama aynı isim ve soyismi kullanan pek çok kişi daha olabilir. Facebook ile işbirliği sayesinde Bing, arama sonuçlarında ortaya çıkan kişilerin bir şekilde sizinle alakalı olup olmadığını ortaya çıkarıyor.

Bu özellikler kişisel hayatın gizliliğini ihlal ediyor gibi gözükse de Microsoft ve Facebook, yukarıda bahsettiğim iki özelliğin de sadece Facebook hesabıyla arama motoruna giriş yapanların kullanabileceğini ve Facebook hesap ayarlarından bu özelliklerin kolayca kapatılabileceğini söylerek bu eleştirilere şimdiden cevap veriyor.

Ayrıca yaptığınız arama sonuçları Facebook sunucularında veya profilinde saklanmayacak ve sadece +18 kullanıcıların profilleri bu özelliklere açık olacak.

Microsoft henüz bu özellikleri Bing arama motoruna ne zaman dahil edeceğini açıklamadı. Facebook hesap ayarlarını kurcalamanız için daha vakit var…

2 Yorum

Bir cevap yazın