Microsoft Suface’ı Geliştirmeye Devam Ediyor: Secondlight

Microsoft Surface (yüzey) dokunmatik ekranı, kendini sehpa sanan bir bilgisayar. Sehpanın gövdesindeki ekran aslında bir büyütmeli projektör sistemi ve dokunma ekranı kızıl ötesi ile çalışıyor. Aynı zamanda dokunuşlarınızın sıcaklığını, nesneleri ekranda taşıma ve döndürme hareketlerini algılaması için tasarlanmasının yanında, insan yüzleri gibi yüzeyin üzerindeki cisimleri de algılayabiliyor. Bu çalışma İngiltere Cambridge’de bulunan Microsoft Araştırma Merkezinin, kullanıcı deneyimi ve kullanıcı ara yüzünü gerçek dünyaya taşıma çabasının bir sonucu olarak nitelendirilebilir.

Microsoft Suface'ı Geliştirmeye Devam Ediyor: Secondlight

“SecondLight” (İkinci-Işık) prototipi standart bir yüzey bilgisayarı gibi görünüyor ancak bir yüzeyin üzerine aydinger kâğıdı ya da yarı saydam bir plastik parçası koyulduğunda sanki resmin içindekileri gösteriyor gibi o kâğıdın veya plastiğin üzerine ikinci bir resim yansıtılabiliyor. Microsoft araştırmacılarından Steve Hodges bu özelliği gökyüzünün gece çekilmiş bir resmi üzerine bir kâğıt parçası getirerek gösteriyor. Kâğıdın üzerinde takımyıldızlarının adlarını da gösteren bir yıldız haritası görülüyor. Hodges’ın gösterdiği diğer iki örnekten ilkinde Cambridge’den alınan bir uydu görüntüsünün üzerine getirilen kâğıt parçasında sokak adları görünüyor. İkinci örnekteyse inek resminin üzerine getirilen kâğıtta inekle ilgili ansiklopedik açıklamalar görünüyor.

Microsoft Suface'ı Geliştirmeye Devam Ediyor: Secondlight

SecondLight, zaman zaman tasarım ofislerinde (ya da Las Vegas gece kulüplerinin tuvaletlerinde) görülen arkasını göstermeyen camlara benzer değişken bir LCD kullanıyor. Genelde polimerle dengelenmiş kolesterik dokulu sıvı kristaller, içinde bulunan sıvı kristal moleküller (polymer stabilized cholesteric textured liquid crystal = PSCT-LC) farklı yönlere yönelirler ve her yöne doğru ışık saçarlar. Bu durum, standart Surface ekranlarında olduğu gibi üzerine görüntü yansıtabileceğiniz mat bir tabaka elde etmenizi sağlar.

Ancak PSCT-LC’ler üzerine bir miktar gerilim uygularsanız sıvı kristal molekülleri çözünüp sıraya girerek geçirgen hale geliyor böylelikle SecondLight, ekranın içinden başka bir resim görüntüsü gönderebiliyor. Bu sayede de aydinger kağıdı ya da mat bir plastik parçası üzerinde bu ikinci görüntüyü görebiliyoruz. Arkasını göstermeyen camlar saydam ve mat arasında o kadar çabuk değişemez ancak PSCT-LC sayesinde, sıvı kristaller gereken değişimleri 0.5 ms’den kısa gerçekleşecek şekilde daha küçük hücrelere bölünürler.

SecondLight’ın iki resmi birden gösterebilmesi için PSCT-LC yüzeyini saydam ve mat arasında değiştirmesi ve saniyede 60 defa ışık yayması gerek (genelde 60Hz’de görüntüde titreme görmezsiniz). Aynı zamanda iki resmi göstermesi ve ikisi arasında saniyede 60 defa değişim yapabilmesi için ikiz 60Hz’lik Hitachi CPX1 projektöre ve iki DisplayTech optik örtücüye (shutter) ihtiyaç duyuyor. Bu örtücüler ferroelektrik sıvı kristal malzemeler kullanarak saydam ve siyah arasında değişimi sağlıyor.

İkiz projektörler, örtücüler ve kameralar

İkiz projektörler, örtücüler ve kameralar

Video: SecondLight sokak adlarını bir parça plastik ile gösteriyor.


Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın