Microsoft: Project Natal’ı Çalışırken Gösteriyor (Kısmen)

PS3 ve Xbox 360 (Nintendo Wii, pek yeni nesil sıfatını hak etmiyor) arasında geçen yeni nesil konsol savaşlarının bir sonraki roundunu hareket algılama teknolojisini en iyi şekilde konsoluna adapte edip satışlarını en çok arttırabilen kazanacak. Her ne kadar Nintendo, Wii ile hareket algılayıcı teknolojisini konsol dünyasında yaygınlaştırsa da PS3 ve Xbox 360’ın günümüzün yüksek görsel kaliteye sahip oyunlarıyla, hareket algılama teknolosini bir araya getirmeye çalıştığı bir sır değil.

Lafta kolay ama uygulaması zor çünkü hareketlerinizi algılayacak sistemin kusursuz ve gecikmesiz olarak çalışması gerekir. Microsoft’un Project Natal’ında gecikme olduğu söyleniyordu. Microsoft, Tel Aviv’de Project Natal’ı çalışırken gösterip adeta “bakın gecikme problemini çözdük” der gibi.

Bence hala biraz gecikme var gibi. Siz de videoyu izleyin bakalım gecikmeyi fark edecek misiniz? Bir de aramızda kalsın, Project Natal ile FPS oyunlarını falan oynamayı beklemeyin MS ve Sony, sadece konsollarının hedef kitlesini büyütmeye çalışıyor.

2 Yorum

  1. Quasimodo

    PS Move tanıtım videolarını izleyenler ne kadar kısa tepki süresine sahip olduğunu görebilirler. Socom 4 oyunu ile beraber Move desteğini TPS/FPS oyun türünde sunacak olan Sony, Move’un kısa tepki süresi ile birçok oyun türünde bu yeniliği kullanacağını adeta bize gösteriyor. Eğer tanıtım videolarındaki kadar başarılı bir Move piyasada olursa, Killzone 3, Resistance 3 gibi FPS oyunlarında neden Move desteği görmeyelim? Hem de Sony, sadece ufak bir yama ile bu desteği verebileceğini söylemişken. Dolayısıyla Sony’nin yeni çıkaracağı kontroller ile sadece parti oyunları oynanacak demek isabetsiz bir yorum olur.

     

    Project Natal için aynı şeyleri söylemeyeceğim, artarda izlediğimiz videolar bu teknolojinin hala emekleme döneminde olduğunu söylüyor. FPS veya bu tarz hızlı aksiyon oyunları için hızlı reaksiyonlar gerekir, Natal şu an bu hızdan çok uzak.

Bir cevap yazın