Microsoft: PC’e Olan Desteğimizi Bir Adım Daha İleri Götürmeliyiz

Microsoft’dan itiraflar gelmeye devam ediyor.

Hala konsol gördüğü zaman yüzünü ekşitenler olsa da, oyunseverlerin önemli bir kısmının artık konsollara yöneldiği bir sır değil. Tabi konsol mu, PC mi diye bir tartışma açmaya niyetim yok. Sadece konsolların oyun pazarındaki ağırlığı artık PC oyuncularının bile reddedemeyeceği bir noktaya geldi, tüm söylemek istediğim bu.

Peki, bu noktaya nasıl geldik? Daha doğrusu, neden artık PC’e özel geliştirilen AAA oyunlar göremiyoruz piyasada?

Tabi bu durumun en önemli nedeni korsan olsa da, korsanın kullanımı da tek suçlu ilan ederek aradan sıvışamayız. Ortada başka sorunlar da var.

Mesela, Microsoft’un bu işte kabahati olmadığını bilmeyen yoktur herhalde. Bir zamanlar PC’e özel oyunlar geliştiren Microsoft, artık bırakın PC’e özel oyun geliştirmeyi, konsol oyunlarının PC’e port edilmesine bile karşı çıkıyordu.

Ama bu durum kısa bir süre içerisinde değişebilir. En azından Microsoft’dan gelen açıklamalar, bu manaya yorulabilir.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un PC donanımını ağlatacak bir oyun geliştirdiğini duyurmuştuk sizlere.

Şimdi de MCV’e konuşan Microsoft Oyun Stüdyoları Genel Müdürü Dave Luehmann, adeta günah çıkartıyor. 

Microsoft’un ağırlığını konsollara verdiği yönünde pek çok eleştri alıyoruz. Ama artık PC’e olan desteğimizi de arttırmamız lazım.

Diğer stüdyolar Microsoft’un önderliğinde hareket etmeli, ama böyle yaptıklarını zannetmiyorum. Bizim hedefimiz PC’de liderlik yapmak. Bazı yönlerden bu liderliği yapsak da, bazı yönlerden yapmıyoruz. Yani artık bir adım daha atmamız gerekiyor.

Windows platformu için araştırmalar yapıyoruz ve büyük IP’lerimiz var. Bu  IP’lerden üçünü daha önce söylemiştik; Fable III, Age of Empires: Online ve Microsoft Flight. Ama burada durmayacağız.

Haberi bir soru ile bitirmek istiyorum. Microsoft’u tekrar PC’e destek vermeye iten şey nedir sizce?

17 Yorum

 1. gencessor

  bence de kesinlikle ama kesinlikle pc’ye yönelmeliler çünkü konsollar robot gibi verileni yapan aygıtlar ama pc’ler öyle değil.istediğiniz zaman istediğinizi yapabilirsiniz ve üzerinde uğraşmak ayrıca bir zevk.

 2. stoic

  Bide hazır yola gelmişlerken, GoW2 yide PC ye çıkarsalar (GoW3 ten bahsedilirken artık bu hayal olur biraz ama) Hayır heryer PS Cafe kardeşim X360 koyan yokki 2.yide oyniyim 🙂

 3. Ziyaretçi

  birileri gow mu dedi? gow un pcye çıkma ihtimali, (bundan sonraki yazacaklarım cem yılmazdan alıntıdır 🙂 ya teleskopun olacak, yada dürbünle. gow, gow 🙂 gow sonye ait bir oyun imkansızın ötesinde bir durum söz konusu.. microp-softa gelirsek… adamlar korsanı bahane edip oyun yapmıyorlar ama eskidende korsan vardı ama kimsenin sesi soluğu çıkmıyordu. microp-soft windows 7 yi ballandıra ballandıra tanıtmasını bilyorlar. yok dx11 yok işte oyunlar süper olcak.. nvidia ati amd intel hepsi ballandıra ballandıra donanım satmaya çalışırlar. ama piyasada bir elin 10 parmağını geçemiyecek kadar sağlam oyun var pcde.. hoca ossurursa cemat sı… misali. siz böyle insanları dolandırmaya çalışırsanız yani ticarette herşey mübah derseniz biz pc kullanıcılarınada korsan zemzem suyu gibi gelir!

 4. mursels

  Para dan başka ne olabilirki ne yani adamlar kendi aralarında konuşup yav biz oyunlara destek vermiyoruz geri kaldık dediler öylemi yada birinci olmak istiyorlar oyun konusundada para para para

 5. stoic

  GoW 2 den kastım Gears of War 2 ydi.  Bildiğim kadari ilede o da microsoftun. Sanırım kısaltmalar karıştı. Sony God Of War ı istediği kadar Exc. yapabilir benim için sakıncası yok. (Bakın kötü demiyorum, sadece tür olarak ilgimi fazla çekmiyor o yüzden ilgim yok diyorum. Kratos severlere önemle duyrulur.)

 6. Ziyaretçi

  evet dediğiniz gibi, kısatmalar karıştı. sözün özü, eskiden donanım firmaları, oyunlara donanım yetiştiremiyorlardı (nvidia ve intelin tekelindeki piyasa sağ olsun. bir önceki işlemcisini yata ekran kartını overclock edip yeni model diye ufak ufak iteliyorlardı) şimdi ise donanımlarda neredeyse hız sınırına dayandılar ama piyasada bu donanımların hakkını verecek adam gibi ne oyun var nede o eski eğlenceli, başından 4-5 arkadaş sabaha kadar kalkamadığımız efsane oyunlar. konsollar geldi merlik bozuldu arkadaş.

 7. Ziyaretçi

  windows programının en büyük artılarından birisi güncel oyunları oynatması, microsoftun derdi bu avantajın kaybolması durumunda kullanıcılarını linux gibi ücretsiz platformlara kaptırması ihtimali

  • Ziyaretçi

   bende zaten linux oynatıyor anlamında değilde, windows oyunları büyük oranda konsollara kaptırırsa tercih edilmesine neden olan özelliklerinden birisini kaybetmiş olur anlamında yorum yapmıştım..

   • Ziyaretçi

    özür..Yorumu anlayamamıştım. 😀

 8. Ziyaretçi

  Ne gowu beyler ya. Harbiden pc oyuncusu olan bir adam gears of war 2 gibi kötü bi oyunu napsın. Yani size de oyun olsun çamurdan olsun. Az bir kalite arayın ya oyunlarda.

 9. Tuncay

  Baktığımızda Pc kullanıcılarının %75-85 arası genç kitle sonucu oyun msn facebook, bunlar şu anda konsollarda varolan şeyler eee o zaman daha zevkli oyun 0 sorunsuz bir sistemle zaman geçirmek varken ne için gidip Pc alalım? Yeni oyun çıktığında hay allah ekran kartı yetersiz neden diyelim? Üreticiler neden fazla güzel yapsınlarki nasılsa korsanı çıkacak, nasılsa çoğu insan oynayamayacak derdine düşmekten ise konsol daha iyi + pc den daha hızlı geliştiriyorlar hareket algılayıcılar bunlara en güzel örnek hareket et oyunu kendin oyna bir çeşit ben yazdım ben oynarım gibi neşe doruklara çıksın, sıkılırsan netten diğerleri ile savaş lagsız oyundan atılma derdin olmadan virus bulaşma derdin olmadan. Pc de bunları yapabilmek için maliyet nedir? Sistem hatalarını es geçiyorum. Bence asıl amacı windows ilk çıktığında yaptığı gibi oyun pazarında zirveye otur sonrası çok problem değil. Tıpkı EA gibi hangi oyunu çıkarsa çıksın alınmayanı yoktur sevilir sevilmez ayrı. Arkadaşın da dediği gibi daha fazla daha fazla. Ayrıca Pc için youn yapıp sağlam paralar kazannalarda var ör: Wow, CODMWF 2 bu oyunların ölüsü dahi para basar. Cesedini sat yine para basarlar bu oyunlara eh bunun sonuncunda diğer benzer oyunlarad ne akdar kalite olurlarsa olsunlar nal toplarlar. Standart kullanım farklı görüntü senaryo, yıl 1993 Windows 95 başalata tıkla donatılara gir hesap makinesi kullan, yıl 2010 windows 7 başlat simgesine tıkla donatılara tıkla hesap makinesi. Olay bu.

 10. Han Solo

  Özür.. yorumu anlayamadım…Haklısın, microsoft’un ofis ve diğer işlerini linux çok rahat yapıyor.

  Hem çok pahalı, deli gibi donanım geliştiriyorlar, hem de bu donanımların hakkını verecek oyun üretemiyorlar.Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar oyun var ancak.Hem,DDR3, dx11 gibi piyasaya sürülen özellikler oyunlarda işe yaramaktan (rahatça sömürülmemiz konusunda) başkaca ne işe yarıyor? Oyun konsolları PC den çok daha verimli ve güzel.Kalkıp ta gtx460 a veya 480’e bakıp ağzımın suları akıyor.Hele de yorumları okuyunca deli gibi oluyorum.Sonra? donanımı aldığımda aslında işime yaramadığını çok net görüyorum çünkü eski ekran kartım da bana aynı oyunları oynatıyordu, şimdiki de aynı işi yapıyor…Piyasadan crysis vs. 1-2 korsan alıp kurup oynayacağım da…Donanım kenidini o zaman gösrecek….. pehh bence yeni donanım almanın kesinlikle gereği yok.

  Ha bir de internet cafe sahipleri ne yapsın? Ha bire yeni donanım, habire yeni donanım,ama saat ücreti1 tl hatta bazı yerlerde 75 krş..Kendini amorti edene kadar hooop yepyeni başka ekran kartı,işlemci vs…

  Bence LGA 775 füzerine kurulmuş doğru dürüst bir bilgisayar çoğu oyunlara ve işlere fazlasıyla ama fazlasıyla yeterli.

 11. stoic

  Kardeşim niye herşeyi bi standarta sokmaya çalışıyorsunuz ben anlamadım. “Harbi PC oyuncusu GOW2 yi napsınmış” yoruma bak hele. Senin sevdiğini sevmek zorunda değiliz. Tıpkı senin bizimkileri sevmek zorunda olmadıgın gibi. Pc ye cıkarsa oynamazsın olur biter. Yok PC oyuncusu söyle olur,yok konsol oyuncusu böyle olur. Yok konsollar PC lerden daha iyi…. bırakın bu geyikleri kim neyi nerde oynamak istiyorsa oynasın. Blizzard, korsan yüzünden PC ye oyun yapmıyorlar diyenlere en güzel kapağı taktı birkere. Adamların bir elin parmağını geçmeyen oyunu var ama hepsi PC de.  Yani sen birşeyleri adam gibi yap merak etme alan yine alır. Bizim memlekette kıymetini bilmeyip torrentten ceken çakallar yine olur ama yurtdısındakiler alır yine. Adamlarında zaten Türkiye’deki telif hakkı bilincine sahip azınlıktan haberi bile yoktur nede olsa. Bizde oyunları kutulu alalım steam e fazla bulasmayalım ki ülkede satılan yasal  kopya sayısına katkımız olsun diye boşuna yırtınıyoruz. Zihniyet bu olduktan sonra..

Bir cevap yazın