Microsoft, Nokia’yı Gözüne Kestirdi

Nokia ve Microsoft logoBu yıl Microsoft için önemli bir yıl olacak gibi. Kısa bir süre önce oldukça yükle bir miktar (8.5 milyar $) karşılığında Skype’ı satın alan Microsoft şimdi de gözünü Nokia’ya dikmiş durumda.

İnternette dolaşan son söylentilere göre Microsoft ve Nokia önümüzdeki hafta görüşmelere başlayacakmış. Eğer anlaşma sağlanırsa Nokia’nın cep telefonu bölümü Microsoft’a satılacak. Bu iddiaların sahibi Rus blog yazarı Eldar Murtazin. Özellikle telefonlar konusunda uzmanlaşan Murtazin, ayrıntılara sahip olmasa da iki firmanın da acele ettiğini belki bu yıl bitmeden anlaşmaya varılacağını iddia ediyor.

Tabi bu söylentileri ateşleyen en önemli etken bir süre önce Nokia’nın akıllı telefonlarında Windows Phone 7 kullanmak üzere Microsoft’la anlaşmış olması. Bu anlaşmadan önce Nokia’nın kendi yazılımını geliştirmek konusunda ısrarcı olması rakiplerinden geri kalmasına neden olmuştu. Bu durum şu anki CEO Stephen Elop’un ipleri eline almasıyla değişmişti. Bu arada Stephen Elop’un eski bir Microsoft çalışanı olduğunu söylemiş miydik?

Nokia şimdilik bu söylentileri yalanlıyor:

Söylentiler üzerine genellikle yorum yapmayız. Ancak son yayılan dedikoduların açık bir şekilde yanlış yöne gittiği ve gittikçe tutarsızlaştığı bir gerçek.

Siz ne düşünüyorsunuz? Microsoft, Nokia’yı satın almalı mı?

1 Yorum

Bir cevap yazın