Microsoft Netbooklarda Windows XP’ye Sıcak Bakmıyor

Windows XP’nin hala yeterli ve uygun bir işletim sistemi olduğunu söyleyip duruyoruz. Üstelik pil ömrü konusunda da yeni işletim sistemleri eline su dökemiyor. Bununla beraber Microsoft artık Windows 7’den daha fazla para kazanmak istiyor. Bunu yapmasının da en etkili yollarından iki tanesi netbook tipi küçük dizüstü bilgisayarların Windows XP yüklü olarak satılmasına bir son vermek ve Windows XP’ye verdiği teknik desteği yavaş yavaş çekmek.

Microsoft bu aşamadan sonra netbookların Windows 7 Starter sürümüyle satılmasını dayatmak istemekte. Microsoft’un Windows ürünlerinden sorumlu yöneticisi Don Paterson The Register’e yaptığı açıklamada “Netbooklarda Windows XP’yi bir seçenek olarak sunmaya devam edeceğiz ama artık bu tip bilgisayarları XP ile pazarlamaya çalışmak bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası. Windows XP’yi netbooklar için bir sene boyunca destekledik ama yılbaşından sonra büyük olasılıkla işler değişecek” diye bir ifadede bulundu.

Anlaşılabileceği gibi Microsoft kullanıcıları Windows 7’ye mecbur bırakacak. Bununla beraber daha yeni olduğu için değil de birçok alanda daha teknolojik ve daha gelişmiş olduğu için Windows 7’li bilgisayarlara geçmek gerekiyor. Microsoft’un pazarlama politikalarından sıkıldıysanız, Linux’un kapıları her zaman size “açık”.

Bir cevap yazın