Microsoft: Netbook Pazarı %40 Küçüldü

Netbook’ların devri geçiyor mu? Microsoft, geçtiğimiz çeyrek kazançlarını açıklarken tüm PC pazarının %8 küçüldüğünü belirtti. Bu orana en büyük katkıyı %40’lık daralmayla netbook satışları yapıyor.

Fujitsu LifeBook MH380

Fujitsu LifeBook MH380

Genelde kötümser insanlar değilizdir ancak %40 gerçekten şaşırtıcı bir düşüş. Uzmanlar bu değeri alıp hemen Intel ve AMD’nin verileriyle karşılaştırdılar. Her ne kadar ortalama satış fiyatları yükselmiş ve netbook satışlarındaki düşüş net bir şekilde görünse de bu iki firmanın raporları bu kadar kötü bir senaryo çizmiyor. Microsoft, dolaylı yoldan Intel’i hile yapmakla suçluyor. Firma, Intel’in raporlarından netbook işlemcisi satışlarını çıkardığını iddia ediyor.

Bir süredir tablet PC’lerin destekleyici mi yoksa netbooklar için öldürücü mü olduğu tartışılıyordu. Ancak başarılı bir tablet ürününün şimdilik sadece Apple tarafından çıkarılabilmiş olması değişimi biraz geciktirmişti. Netbook’ların eninde sonunda yok olması gibi bir durum söz konusu olursa bu Intel için kötü bir şey olur çünkü firma bu alanda rakipsizliğin tadını uzun bir süre çıkararak pazarın kaymağını yedi.

Çoktan ölmüş olan UMPC’leri hatırlayan var mı? Peki netbook? Hala yaşam savaşı veriyor ama yeni bir hareket getirecek bir fikre ihtiyacı olduğu kesin.

1 Yorum

 1. i0z

  UMPC kullanım zorlukları ve maliyetlerinden dolayı ölmüş olmaıs normal

  Netbooklarda mail vs. kullanımında kullanılıyorken bir çok insan normal bilgisayar aldığını zannettiğinden dolayı bu yavaş makineleri almış ama kısa sürede elinden çıkarmak zorunda kaldı. Batarya süresi bu cihazların en cazip noktası.

  Bu makinaların pazar daralması gayet doğal. Şimdilerdeki tabletler netboklardan daha feci aletler insanlarda bilek ve kol rahatsızlıklarını ayyuka çıkaracaklar. Alırken kullanıcılar buna dikkat etmiyorlar ama.
  Son derece kullanışsız cihazlar olduğuda gözönüne alınırsa şimdiki durum sadece bir TÜKETİM saçmalaması.

  Gelecek Motorola Atrix gibi cihazlar ile noteboklarda daha güçlü işlemlerde tabiki masaüstüler gerisi yalan.

Bir cevap yazın