Microsoft Multimedia Keyboard ValuePack / Wireless Optical Desktop

Klavye Ne Durumda?

Klavye Ne Durumda?

Paketin diğer öğesi Microsoft’un yeni multimedia klavyesi. Ürünün tam adı ile “Microsoft Multimedia Keyboard 1.0A”. Dış görünüş açısından oldukça şık hatlara sahip olan klavyenin yardımcı tuşları ve genel yazı tuşlarının kalitesi son derece iyi. Özellikle hızlı yazı yazanlar tuşların kullanım rahatlığından son derece memnun kalacaklar. Tuşlar çok fazla gürültü çıkartmıyor, bu yüzden eğer ofis ortamında çalışıyorsanız ve tuşlara sert vurmanız nedeni ile sağdan soldan şikayetler alıyorsanız bu şikayetleri minimum seviyeye indirmek için kullanabilirsiniz.

Klavyenin “multimedia” özelliklerine birazdan değineceğiz. Ancak ondan önce yazımızın başında bahsettiğimiz “tuş yerleşimi” konusuna değinelim. Klavyenin resminden de görüldüğü gibi tuş düzeni klasik dizilime uyuyor. Ancak ok tuşlarının üst tarafında kalan ve HOME, END gibi tuşların yer aldığı bölümde Microsoft tasarımcıları biraz post-modern takılmayı tercih etmişler. Normalde bu bölümde üst tarafta INSERT, HOME ve PAGEUP, alt tarafta ise DELETE, END ve PAGEDOWN tuşları bulunur. Hepsi aynı boyuttadır ve öyle uzun uzun değil, sadece birkaç yıldır bilgisayar kullanıyorsanız bu tuşların yerlerini ezberlemişsinizdir, hiç bakmadan direkt olarak hangi tuş lazımsa ona basarsınız.

Klavye Ne Durumda?

Oysa, resimde de görüldüğü gibi bu klavyenin bu bölümünde “dikey” bir tuş dizilimi kullanılmış. INSERT tuşu atılmış, DELETE tuşu uzun ve büyük olarak kullanılmış. END tuşu sağ üste postalanmış, hemen altına da PAGEUP ve PAGEDOWN tuşları yerleştirilmiş. Sonuç olarak klasik klavye kullanımına alışkınsanız bu alışkanlığınızı yavaş yavaş terk etmeniz gerekiyor. Eğer kesme ve kopyalama işlemleri için CTRL + C ve CTRL + X tuşlarını kullanmak yerine CTRL + INSERT ve SHIFT + INSERT tuş kombinasyonlarını kullanmaya alışıksanız bunu başaramayacaksanız. Dahası, DELETE tuşu iki kat büyük olduğu için yanlışlıkla basmanız ve istemediğiniz bir silme işlemini gerçekleştirmeniz de pek mümkün. Bu yüzden satın almaya karar vermeden önce mağazada kutusundan çıkarıp kullanmayı denemenizi öneriyoruz.

Yazımızın en başında koyduğumuz “muhalefet şerhini” böylece açıkladıktan sonra klavyenin Multimedia özelliklerine geçebiliriz. Klasik tuş takımının üst tarafında, yani fonksiyon tuşlarının üst bölümünde multimedia tuşları olarak ayrılmış bir dizi ekstra fonksiyon tuşu bulunuyor. Bunlar sırasıyla soldan sağa şöyle:

 • MY DOCUMENTS
 • MY PICTURES
 • MY MUSIC
 • MUTE
 • PLAY – PAUSE
 • STOP
 • SES AÇMA – KISMA
 • ÖNCEKİ ŞARKI
 • SONRAKİ ŞARKI
 • MEDIA PLAYER
 • E-MAIL
 • WEB
 • MESSENGER

Bunlara ek olarak en sağ tarafta da hesap makinesini açmak, sitemden çıkmak (Log off) ve sistemi uyku moduna geçirmek için birer düğme bulunuyor. Daha sonradan da değineceğimiz gibi Microsoft Multimedia Keyboard ValuePack paketinden çıkan klavye programı yardımı ile bu tuşların hepsini değişik işlemler yapmak için özelleştirebiliyorsunuz.

Özel Fonksiyon Tuşları

Klavyelerde görmeye alıştığımız klasik fonksiyon tuşlarının işlevi bu klavyede değiştirilmiş. Aslında değiştirilmiş demek yanlış, “değiştirilebilir hale getirilmiş” demek daha doğru. Fonksiyon tuşlarının sağ tarafında bulunan F LOCK tuşu yardımı ile fonksiyon tuş takımının işlevi bir anda başka bir şablon çerçevesinde değiştiriliyor. Örneğin herhangi bir Windows uygulamasında UNDO ve REDO işlemlerini F LOCK tuşu aktifken F2 ve F3 tuşlarına basarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu arada unutmadan söyleyelim, F LOCK tuşunun aktif veya pasif olduğunu anlamak için tuşun üst tarafındaki küçük LED’e bakmak yeterli. LED yanar durumdayken F LOCK aktif demektir.

Yine tekrarlayalım, bu özel fonksiyon tuşlarının işlevlerini de beraberinde gelen yazılım yardımı ile değiştirebiliyor ve kendi çalışma alışkanlıklarına göre özelleştirebiliyorsunuz. Klavyenin alt kısmına takılan ve ellerinizi dayayabileceğiniz aparat yazı yazmayı kolaylaştırıyor ve ergonomiye katkıda bulunuyor.

Klavye Yazılımı

Microsoft Multimedia Keyboard ValuePack içerisinde klavye ile kullanılmak üzere Microsoft’un IntelliType Pro yazılımının 2.2 versiyonu geliyor.

Klavyenin tuşlarının işlevlerini değiştirebiliyorsunuz

Klavyenin tuşlarının işlevlerini değiştirebiliyorsunuz

Bu yazılım yardımı ile klavyenin çeşitli özelliklerini değiştirmeniz mümkün. Örneğin MY DOCUMENTS klasörünü açan tuş işinize yaramıyor mu? Bunu anında sevdiğiniz bir programı, örneğin Photoshop uygulamasını çalıştıracak şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Sadece bir program çalıştırmakla da sınırlı değilsiniz, eğer isterseniz KESME, KOPYALAMA işlemlerini de bu tuşlardan herhangi birine yükleme imkanınız bulunuyor.

Bu arada, unutkan kullanıcılar için de klavye programının diyalog kutusunun alt kısmına tuşlara hangi işlevlerin atanmış olduğunu gösteren bir listeyi kağıda dökmeye imkan sağlayan bir düğmenin de eklendiğini de ekleyelim.

KÜNYE Microsoft Multimedia Keyboard ValuePack
Üretici Firma: Microsoft
Ürünü Gönderen: Microsoft
Fiyat: 28$+KDV (Int. sitesinden alınmıştır)

Bir cevap yazın