Microsoft Multimedia Keyboard ValuePack / Wireless Optical Desktop

Önce Fareye Bakalım

Wheel Mouse Optical

Fare konusunda yazacak çok da fazla bir şey olmadığı için bu bileşeni incelemekle başlamak istedim. Microsoft Multimedia Keyboard ValuePack içerisinden Microsoft’un standart optik faresi çıkıyor. Ürünün tam adı Microsoft Wheel Mouse Optical şeklinde. Microsoft’un artık en temel fare ürünü olarak bilinen bu farenin çok fazla özelliği yok. Klasik kullanım kolaylığı ve optik olmasının getirdiği avantajlar haricinde elbette. Çözünürlüğü oldukça iyi olduğu için özellikle shoot’em up oyunların meraklıları kullanmaktan memnun kalacaklar. Her ne kadar masaüstü yayıncılık hala ve ısrarla Mac’lerin tekelinde olsa da PC kullanan grafikerlerin ve mimari tasarım konusunda çalışanların bu tür bir fare olmadan yapamayacaklarını biliyoruz. Bu açıdan bakıldığında Microsoft Multimedia Keyboard ValuePack’in birinci bileşeni olan fareye “doğru seçim” diyoruz. Elbette Microsoft fare silsilesinde farenin iki tarafında tıklanacak ileri ve geri düğmeleri bulunan modeller bazı kullanıcılar tarafından daha fazla beğenilse de adı üzerinde, bu bir “valuepack” ve bu iki düğmeden edilen tasarruf paketin fiyatına da doğrudan yansıtılıyor.

Fare bağlantı olarak USB veya PS/2 kullanabiliyor. PS/2 uyumlu olabilmesi için USB konektörüne klasik USB -> PS/2 dönüştürücü takılıyor. Dönüştürücü paketle beraber geliyor. USB fare olduğu için Mac’lere de bağlanılıp kullanılabiliyor. Bu durumda ikinci tuşun ne işe yarayacağını merak ediyoruz elbette, çünkü henüz bir Mac’e takıp deneme imkanımız olamadı.

Farenin üzerinde bulunan kaydırak kullanım açısından oldukça pratik, tırtırlı olması da daha rahat bir kullanım tarzı sunuyor. Kaydırak aynı zamanda üzerine basılabilen bir üçüncü düğme görevi de görüyor. Tekerleği kaydırma hızınıza göre ekrandaki sayfa kaydırma hızını da ayarladığı için uzun belgelerde ileri geri uzun atlamalar yaparken daha rahat bir kullanım sunuyor. Tasarım açısında bir de sol elle fare kullanan “azınlık” kullanıcılara göre düşünülmüş. Tam simetrik olduğu için (biliyorsunuz bazı farelerde sağ ele uygun şekilde kavisli bir tasarım kullanılıyor) sol veya sağ elle kullanımda çok büyük bir fark söz konusu olmuyor.

Fare Yazılımı

 IntelliPoint 4.1 yazılımı ile farenin bazı özelliklerini değiştirebiliyorsunuz

IntelliPoint 4.1 yazılımı ile farenin bazı özelliklerini değiştirebiliyorsunuz

Microsoft Multimedia Keyboard ValuePack içerisinde fare için IntelliPoint 4.1 yazılımı geliyor. Bu yazılım kullanmazsanız Windows altında standart bir fare olarak görev yapabilen fare, yazılım yüklendiğinde birkaç ekstra özellik eklenebilmesine imkan veriyor. Fare tıklama, sürükleme hızlarını kendi kullanım tarzınıza göre özelleştirebiliyorsunuz. Ortadaki kaydırağa tıkladığınızda bir tuş gibi görev verdiği için buraya bazı Windows kestirmelerini atama imkanınız bulunuyor. Örneğin çift tıklama fonksiyonunu atayabiliyor veya kelime işlem programlarında sık kullanılan CTLR+ C yani panoya kopyalama fonksiyonunu bu tuş tarafından gerçekleştirilebilmesini sağlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda isterseniz bu kaydırağın bir döndürmede ne kadar kayacağını ve kaydırma hızını da yazılım içerisindeki seçenekler yardımı ile istediğiniz gibi özelleştirme imkanınız bulunuyor.

Bu fare uygulamasın bana göre en kullanışlı özelliği, özellikle çizim yapan kullanıcıların hoşuna gidebilecek “ClickLock” özelliği. Bu özelliği devreye soktuğunuzda farenin sürükleme ve bırakma işlemleri (drag and drop) sırasında sol fare düğmesine basılı tutma zorunluluğu ortadan kaldırabiliyorsunuz. Örneğin Photoshop ekranında bir seçim yaparken sol fare düğmesi ile tıklayıp fare düğmesine basılı tutup sürüklemek yerine fare düğmesine bir kere tıklayıp bir süre basılı tutup daha sonra fare düğmesinden elinizi çekip sürüklemeye başlayabiliyorsunuz. Farenin sol düğmesi basılı kalıyor gibi oluyor. Sürükleyeceğiniz yere tam olarak geldiğinizde düğmeye bir kere daha basıyorsunuz ve bu özellik devreden çıkıyor. ClickLock özelliğinin aktif olabilmesi için farenin düğmesine ne kadar süre ile basılı tutmak gerektiğini de yazılım içerisindeki bir diyalog kutusu yardımı ile ayarlayabiliyorsunuz. Anlatırken biraz afaki olduğunun farkındayım ama CAD uygulamalarında digitizer üzerinde kullanılan fare veya kalem ile tıklama yöntemine benzediğini söyleyerek biraz daha açıklayıcı olabilirim diye düşünüyorum.

ClickLock grafikerler için oldukça kullanışlı bir özellik

ClickLock grafikerler için oldukça kullanışlı bir özellik

Bu arada, fareyi kullanma açınıza uygun olarak hareketinizi rahatlatmak amacı ile fare ayarlar penceresinin Activites bölümüne Orientation adında bir bölüm bulunuyor. Buradaki küçük uygulamayı yapıp fare tutuş açınıza göre ekrandaki imlecin en uygun şekilde hareket ettirilmesini sağlamanız mümkün.

Bir cevap yazın