Microsoft: Korsan Win 7, Virüs Salgını Yaratır

Microsoft’dan Jeff Williams şu anki virüslü makine sayısının yazılım korsanlığıyla paralel bir şekilde arttığını öne sürdü. Daha açık olmak gerekirse korsancılık oranının yüksek olduğu ülkelerdeki PC’lerin zararlı yazılımlardan etkilenme olasılıkları çok daha yüksek çünkü korsan işletim sistemleri güvenlik güncellemelerinden doğrudan yararlanamıyor.

Biraz daha ayrıntıya girelim: Windows’unuz korsansa Windows Update’i kullanamazsınız. Windows Update’i kullanamazsanız güvenlik güncellemelerini yüklemek için Microsoft’un insafına kaldınız demektir. Microsoft’un yıllık güvenlik raporuna göre Çin’deki korsancılık ABD’den dört kat fazla. Ayrıca Fransa, Brezilya ve Türkiye’de korsan işletim sistemlerinin payı bir hayli yüksek. Dolayısıyla Windows Update’i normal bir şekilde kullanabilenler azınlıkta kalıyor.

Bütün bunlar ortadayken acaba Microsoft, Windows Genuine Advantage’ı (Windows Orijinal Ürün Avantajı) dayatmakla kendini sırtından bıçakladı? Her ne kadar bu yazılım korsan işletim sistemlerini belirlemede şu ana kadar oldukça başarılı bir iş çıkarmış olsa da, WGA korsanları soğukta bırakmakla virüs ve solucanların yayılım hızını arttırıyor ve daha da kötüsü orijinal Windows işletim sistemi kullananları da tehdit altında bırakıyor.

WGA’dan orijinal ürün kullananlar da pek memnun değil. Dünyadaki birçok PC kullanıcısı WGA icat edildiğinden beri Microsoft’u protesto ediyor. Sonuçta şu an dünyanın %41’i korsan Windows kullanıyorsa Microsoft WGA’yı yeniden gözden geçirmeli mi? Yoksa böyle daha mı iyi?    

9 Yorum

 1. manikdepresif

  sen fiyatlarını düşür de millet alsın sonra hayıflan sen bu sisteme hizmet eden en büyük ana sebebsin sayende antivirus cusu de kazanıyor optimasyon programları, registry programları, cd yazma programları vs vs sanki sen bunları yapamazsın kimi kandırıyorsunuz ??

 2. cnrokt

  Halla halla kim demiş kopya kullanıp update yapılmıyor diye… ya microsoft un yeni cracklerden – loaderlardan haberi yok yada sadece habersiz kullanıcıları korkutma kampanyası düzenliyor 😀

  • Salih Güler

   Evet buna da dikkat çekicektik ama çekmeye gerek görmedik çünkü kullanıcıların çoğu bu konuda sizin kadar bilinçli değil maalesef. Olayı genele yayarsanız, en büyük risk taşıyan ülkelerin başında belki ülkemiz geliyor 🙂

  • cnrokt

   Aslında olayı genele yaymak yerine sadece microsoft un gözünden bakmak istiyorum olaya. Microsoft bugün, şu an istese bütün lisanssız işletim sistemlerini ve diğer uygulamaları engelleyebileceğini düşünüyorum. sonuçta internet bağlantısı bulunan bütün makinalar microsofta bilgi aktarıyor ama gizli ama açıkseçik. Microsoft böyle bir engellemeye giderse lisans alamayacak olanlar açık kaynak işletim sistemlerine yönelecek ve bunları detaylı kullanmaya başlayacak… zaman içerisinde açık kaynak kullanacı ve problemlerini açık kaynakta çözmeyi öğrenen kullnaıcı sayısı arttıkça artık lisanslı kullanıcılarıda yavaş yavaş kaybetmekten korkuyorlar. iddaa ediyorum her yeni microsoft işletim sisteminin rahat kırılması için microsoft elinden geleni yapmaktadır. hatta belki o crack ve loaderların yapımı için kaynak bile sunduğunu düşünüyorum.

    

   (not: xp, server ve vista yı lisanslı kullandım ve microsoft türkiyenin kurumsal olmayan kullanıcılara sunduğu hizmetten hiç memnun değildim… ayrıca şirketime kayıtlı 1000 in üstünde lisanas satmışımdır. microsoft partner im ayrıca ama artık kendi şahsi kullanımıma bir kere lisans alırsam namert olayım. zaten alıştık sorunları kendimiz çözmeye.)

  • xmRipper

   Bknz:

   Windows Şirket Güvenliği bölümünde çalışan Paul Cooke:

   “Microsoft’un sadece orijinal Windows kullanıcılarına özel güvenlik güncellemeleri sunduğuna inanmak saflıktır. Açıkçası hazırladığımız güvenlik güncellemeleri korsan olsun veya olmasın herkese gidiyor.

 3. ibrahim OZCAN

  microsoft istese lisanssız kullanan herkesi yasal yoldan tespit edebilir. Ardından dava açabilir. Bu şekilde dünyada şirketlere, ülkelere vs. sahip olabilir. Ama ne gereği var dimi ? o zaman yazılım satacak kimse kalmaz. herşey senin olunca ? bir motivasyon kaynağın kalmaz.

 4. Ziyaretçi

  Bir diğer nokta da windows update in ne kadar iyi olduğu. Kendi adıma söyleyeyim ki ben hiç bir zaman benden habersiz ve konrolüm dışında bir yazılımın bilgisayarda çalışmasına katlanamam. Windows’un update özelliğide bunların başında gelir.Otomatik update i açık bilgisayarların zamanla nasıl hantallaşıp yavaşladığını defalarda gördüm. Windowsuma lisans almış olmama rağmen update i hiçbiri zaman açmadım, açmamda.  Önemli updateleri manual olarak ayda bir yaparım. Kasperskym zaten yeteri kadar iyi koruyor. XP için yayınlanan update sayısının 10 binden fazla olduğunu ve kapanışta yada saçma sapan zamanlarda update etmeye kalktığını da unutmayalım. Sözün özü orjinal olsa bile otomatik update e hayır diyorum.

Bir cevap yazın