Microsoft: “Kinect’in 1.8 İla 2.4 Metre Arasında Boş Alana İhtiyacı Var”

Kinect ilk duyurulduğunda teknik anlamda rüya gibi bir aletti: İnsanların parmaklarını bile algılayabiliyor, kendi işlemcisi sayesinde Xbox’ın işlemcisine ihtiyaç duymadan aleti yormuyor, bir kağıda yazdığınız orta boyuttaki yazıları bile okuyabiliyor ve insan vucüdunun her bir noktasındaki hareketleri takip edebiliyordu. Ancak Kinect’in “Project Natal” adıyla ilk duyurulduğu günden beri oldukça fazla şey kaybetti: Kamerası yarı çözünürlüğe düşürüldü, bu yüzden parmakları algılama özelliğini kaybetti, işlemcisi çıkarıldı, alet için özel olarak hazırlanan Project Milo iptal edildi… Şimdik, haber ise Kinect’in satışlarını biraz daha düşüreceğe benziyor.

Ünlü oyun haber sitesi VG247 ellerine bir tane Kinect kullanım kitapçığı geçince kitapçıktaki bilgileri hemen paylaşıma açmışlar.

Kitapçığa göre;

1- Kinect, haber başlığında belirtildiği üzere düzgün performans verebilmek için 1.8 ila 2.4 arası boş alan istiyor.. Eğer iki kişi oynamak istiyorsanız bunu iki katına çıkarın.

2- Kinect’i yarım metre ile 1.8 metre arası bir yüksekliğe yerleştirmelisiniz. Aynı zamanda konsolunuzun üzerine koyamazsınız.

3 – Eğer kamera sizi göremiyorsa, ışığı açmalısınız, eğer ışık açıksa daha güçlü bir ışık kaynağı bulmalısınız. Aynı zamanda eğer duvarın rengine, ya da odada yoğun bulunan bir renge yakın kıyafetler giyerseniz algılamayabiliyormuş, bu yüzden kıyafetlerinizi değiştirmeniz gerekebilir (“aa Busecim bak algılamıyor, üzerindeki tişörtü çıkar da bir de öyle deneyelim istersen”).

4- Eğer çok fazla ışık varsa ve ışık kamerayı bloke ediyorsa ışık kaynaklarını kısmanız gerekiyor.

5- Sistemin iyi hava aldığından emin olmanız gerekiyor.

6- Bir de eğer eski tip Xbox’a sahipseniz aletin adaptörünü de prize takmanız gerekiyor. Yeni tip Xbox’larda kendi portu var ve gücünü de aletten alıyor.

Kinect alacak olanlara şimdiden geçmiş olsun. Bu işin en başından dediğim gibi bu savaşın galibi Move olacak, artık açık ve net sanırım. Zaten yabancı siteler tarafından incelenen Kinect oyunu “Fighters: Uncaged” incelemelerinden okuduğum kadarıyla oyun hareketlerinizi Microsoft’un söylediği gibi bire bir algılamak yerine sizin yaptığınız harekete göre önceden belirlenmiş 70 hareketten yaptığınız harekete en yakın olanını seçip kullanıyormuş. Sizi bilmiyorum ama Kinect günden güne daha da kötüleşmeye başlamıştı gözümde, bunlar da son damla oldu.

Ne yazık ki Kinect, son anda büyük dönüş yapmazsa veya gelecekte sistemi daha iyi kullanan, bire bir harekete izin veren oyunlar çıkarmazsa bir başarısızlık olarak anılacak.

19 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  İlk görücüye çıktığı E3’te bile belliydi aslında böyle olacağı. En güzel yanı şu tişört çıkarma kısmı olacak gibi. Ama temkinli olmak lazım tabii.

 2. Koray

  Abi yancı haber yapıyorsunuz. Daha denemeden, görmeden. Tek oyuna göre aleti eleştriyorsunuz. Kumandayı hareket ettirmekten başka hiçbir şey yapamayacağınız alet rakibi iken Kinect’in parmaklarımızın hareketlerini algılayamadığı için eleştiriyorsunuz. İşlemcisi çıkarıldı diyorsunuz, belki Xbox 360’a çok güzel bir şekilde optimize edildi ve işlemciye gerek kalmadı. Project Milo iptal edilmiş. Ooo o zaman atın beyler Kinect’i çöpe…

 3. erat

  Koray kardeşim sen o zımbırtıyla ilgili videoları gercek demoları izledinmi ? yani microsoftun o çakma palavra tanıtımlarını demiyorum…

  Sana şu kadar söyliyeyim eğer microsoft kinecti bu halde satışa cıkarırda birisi o zımbırtıyı alır ise alan şahısta akıl sağlıgının olmadıgına yada .ok gibi parası olduğuna kanaat getiririm.

  İşin yancılığı filan ıvır zıvırı yok güzel kardeşim.Bu teknolojiyi oyuncularla buluşturan ve sony-microsoft ikilisine ilham kaynagı Nintendo olmuştur. Sony bunu alıp dahada geliştirmiş ( ki kimine göre aynısı olduğunu söyliyenlerde var ben kullanıyorum o diyenler halt etmiştir.!!!) ve kullanıcılara sunmuştur ki microsoftun yapmaya çalıştıgı dahada güzeldir fakat yaptığı o zımbırtının daha pişmemiş olduğu gerçektir. Çiğ bir şekilde sırf sony e rakip olmak adına ekmeği müşteriye çakma derdinde microsoft. Ne yazikki buyuk ihtimal ile Big fat liar and Fail bir cihaz cıkarıcaklar piyasaya ki umarım o cıkarmazlar…

   

 4. Koray

  Erat kardeşim Kinect GamesCom’da test edilebilir haldeydi. Bu aleti milyonlarca kişi test etti ve gerek oyun siteleri gerek oyun dergileri de ne lag probleminin olduğunu söyledi ne de kalitesiz bir cihaz olduğunu ( insanın tek kaynağı THGTR olunca 🙂 )  Vidolara mı inanıyorsun bizzat Sony’den reklam alan oyun sitelerinin bile bu alete yaptığı güzel yorumlara mı ?

  • Tahir Meylani

   Bizde Sony’den reklam almak için kastırıyoruz ama öyle böyle değil adamlar acaip cimri.

   Neyse, olmadı Move’u kötüler; Kinect’den Microsoft’a yalakalık yaparız.

   Ne demişler demokraside çare tükenmez 🙂

    

 5. Oruç Dim

  Uğur hayallerindeki Porsche’yi, Tahir dünya üzerindeki en iyi PC’yi, ben de iki katlı yat aldım bu siteye girdikten sonra. Mali durumumuzu düşün işte.

 6. forza arcade makineleri

  hacım xboxa ve uzantılarına en ufak kötü eleştiri yapmayın yazılarınızda.. Zira bazı beynini xboxa yonga olarak takmış olan xbox sahipleri ana ve bacılarına sövmüş gibi davranıyor..

 7. Erat

  Valla koraycım ilk şunu söyliyim para yada sponsorluk yüzünden kendi profesyonel çalışanlarına bile yol veren para sevdalısı yabancı oyun ve teknoloji sitelerine güvenmektense kendi vatandaşım kardeşlerime güvenmeyi tercih ederimki , türkiyede böyle sitelerin nekadar büyük!!! paralar kazandığını herkes biliyor nasıl olsa <:) 

  (bu işleri bende bizzat bildiğimden söylemekteyim anlayın yani durumu şu anda altın kaplama jakuzinin içinde kuba puromu içerken bu yorumu girmekteyim 🙂 ) 

  ikinci olarakta şu videoyu izlemeni tavsiye ederim.(eger linki paylaşarak site kurallarına aykırı bir durum var ise kusuruma bakmayın)

  http://www.youtube.com/watch?v=h4Bs_PKX_qU

 8. Erat

  ayrıca sunuda belirtmeliyimki bu sitedeki arkadaslar Sony ile ilgili bir sponsorluk ımkanı varsa bence sonuna kadar bu ımkandan yararlanmalıdırlar.

  Turkıyedeki oyuncuları unutmayan turkiye psn i de gecenlerde aktif hale getiren sattıgı konsolları turkıyedeki oyuncularla bulusturan (maddi yada manevi farketmez) turkıyedeki oyuncularada deger verdigini gosteren ve Garantili olarak cihazlarını satan ve satıs sonrası guvence veren Sony gibi bir markayada fanboyluk degıl sadece saygı duyarımki bu saygıyıda haketmekte Japon amcalar 🙂 . İlk başta bende Xbox almayı düşünüyordum cıkmasını 4 gozle beklıyordum ama Microsoft sagolsun turkıyeyı sallamayınca bende tercihimi PS3 den yana kullandım.

  Dediğim şu kısacası bu hareket algılama olayı ile ilgili olarak…

  Sony kumar oynamadı Wii deki olayı geliştirdi dahada hassas hale dahada eglenceli hale getirdi ve kullanıcıya sundu.Microsoft ise güzel düşündü bir kademe öteye götürmek istedi ama işin içine etti bıraktı gibi durmakta şu anda ki bu gidişle öyle olacak gibi görünüyor.

   

  Ben, yaptıgım hareketlerı birebir olarak oyuna aktaramadıktan sonra yerim öyle teknolojiyi ki gamescon daki tanıtımlarda bile bazen gereksiz yere cihazın karsıdaki kullanıcıyı sallamadıgı-takıldıgı gibi durumların videolarıyla dolu ki yukarıda paylastıgım linkteki videoda işin ayrı bir yönünüde göstermekte (yahu bariz olarak ekrandaki karakterin kıçı başı oynuyor racona ters 😛 )

 9. gerenimo

  öncelikle kaynak olarak kullandığınız internet sitesine ne kadar güveniyorsunuz? onların da kendilerine göre bir yayın ve reklam politikaları var. o nedenle kinect’i denemeden bence bir karara varmak yanlış bence. sadece kinect için değil, her ürün için geçerli bu. asıl konuya gelirsek,  3 ve 4. maddeler neredeyse sensörü ve kamerası olan tüm cihazlar için geçerli.ışık seviyesi cihazın algılayabileceği oranda olmak zorunda.ben yine de denemeden yorum yapmak istemiyorum.

Bir cevap yazın