Microsoft Internet Explorer 9 ile İlgili İlk Bilgileri Paylaştı

Web tarayıcısı savaşları hız kesmeden devam edecek. Microsoft’un düzenlediği profesyonel geliştiriciler konferansında şirketin Windows ve Windows Live’den sorumlu başkanı Steven Sinofsky Internet Explorer’in bir sonraki sürümüyle ilgili anahtar bilgileri dinleyicilerle paylaştı. Yalnız Internet Explorer 9’un geliştirilmesine bundan sadece üç hafta önce başlanmış. Bu kısa süreye rağmen Microsoft ilk erken sürümün hazır olduğunu ifade etti. Ayrıca şirket  IE9’un daha yumuşak grafikler oluşturduğunu ve üstün başarım gösterdiğini ileri sürdü. Diğer taraftan Internet Explorer Acid3 deneyinden en düşük puanları alan web tarayıcılarının başında geliyor. Belki Explorer 9 ile durum değişebilir.

Sinofsky biraz daha derine inerek daha iyi grafiklerin işlem yükünü grafik işlemcisi ve işlemci arasında paylaştırmakla mümkün olduğunu söyledi ve buna dair birkaç örnek gösterdi. Örneğin GPU desteği olmadan Bing Maps adlı web uygulaması sadece 14 kare/s ile çalışırken, GPU’nun görevi devralması halinde kare hızı 60’a çıkıyor. Yeni teknoloji DirectX’in Direct2D uygulama programlama arayüzünü kullanarak CSS, DHTML ve JavaScript başarımını önemli ölçüde arttırıyor.

Internet Explorer 9’un yepyeni JavaScript motoru HTML 5 ve CSS3 standartlarını destekleyecek ve yeni teknoloji olmasına rağmen eski araçlarla da sorunsuz çalışabilecekmiş. Henüz üç hafta önce geliştirilmeye başlanan bir web tarayıcısının çıkışı birkaç ayı bulacaktır.

Bir cevap yazın