Microsoft : Internet Explorer 9 GPU Hızlandırmayı En İyi Kullanan Tarayıcı

Microsoft, Internet Explorer 9 için bir hayli iddialı konuşuyor.

Internet ExplorerInternet Explorer versiyonları, açık ara en çok kullanılan internet tarayıcılarıdır. Fakat en çok eleştirilen ve en yavaş internet tarayıcı da çoğu kişiye göre yine Internet Explorer versiyonlarıdır.

Ama Internet Exlorer’ın bu kadar çok kullanılmasını hız, kullanışlılık ve güvenlikte değil, IE sürümlerinin Microsoft işletim sistemleri ile beraber gelmesinde aramak gerekiyor. Fakat Microsoft için en çok kullanılan internet tarayıcısına sahip olmak yeterli değil. Microsoft; en iyi, en hızlı ve en güvenilir internet tarayıcıya da sahip olmak istiyor.

Microsoft’un bu amaçla yakın bir zamanda indirime sunulacak olan Internet Explorer 9’u geliştirdiğini biliyoruz. Kullanışlılık ve güven için konuşmak erken belki ama Microsoft’un hız konusunda dersine çalıştığı bir gerçek -GPU hızlandırma sağolsun-. Hatta Microsoft, bu konuda o kadar iddialı ki, diğer internet tarayıcılarının GPU hızlandırma söz konusu olunca Internet Explorer 9 ile yarışamayacağını söylüyor.

Internet Explorer 9 takımının son yayınladığı bloga bir göz atalım isterseniz.

Diğer internet tarayıcılarının da Windows platformlarında optimizasyona başlamaları bizi heyecanlandırıyor. Windows API’si üzerinden donanım hızlandırmanın nimetlerinden yararlanmak, Windows platformlarının en iyi internet deneyimini sunmasına olanak sağlıyor. Internet Explorer 9 takımı, uzun bir süredir DirectX kodları üzerinden GPU hızlandırmayı daha verimli kullanmak için çalışmalar yürütüyor. GPU hızlandırması HTML5’in önemli bir parçasıdır. Fakat aklınızda olsun tüm GPU hızlandırmaları eşit değildir. Internet Explorer 9 GPU hızlandırmayı tam anlamıyla kullanan ilk ve tek internet tarayıcıdır.

Microsoft’a göre diğer internet tarayıcıları da GPU hızlandırmayı aktif hale getirmek için tarayıcılarının optimize ediyorlar; fakat diğer internet tarayıcıları, GPU hızlandırmanın sadece bir bölümü üzerinde çalışıyor, IE9 ise GPU hızlandırmanın tüm marifetlerini kullanmak üzere geliştirildi.

Microsoft’dan yine iddialı sözler… Sanırım tarayıcı savaşları yazı dizimizi Mozilla 4 ve IE9 indirime sunulunca tekrarlamamız gerekiyor.

3 Yorum

  1. gtx

    Diğer web tarayıcılarının da elleri armut toplamıyor, belki microsoft bu özelliği ilk olarak kullanıma sunabilir (ki bence halihazırdaki altyapısıyla bundan çok daha iyilerini sunması lazım) ama geçmişte çok örneğini gördüğümüz gibi kısa zaman sonra yine geride kalacaktır.

  2. Tamer

    E bunu programlamadan anlamayan birisi yer belki ama bilenler iyi bilir ki windows apileri kapalı kaynak kodludur. E şimdi sen kendi işletim sisteminin iç işleyişini iyi bilirsen ve bu işleyiş başkalarına kapalı ise tabiki en iyi optimizasyonu sen sağlarsın. Hatta microsoft bu konuda yine kapalı kaynak kodlu nvidia, amd (ati) driverları üzerinde iyi bir performans vermesi için bu firmalarla iş birliğine bile gidebilir.

Bir cevap yazın