Microsoft Hotmail’in Güvenliğini Artırıyor

Microsoft’un Hotmail e-posta servisinin eskisi kadar popüler olmadığı bir gerçek, özellikle Gmail’in getirdiği yenilikler ile Hotmail, çekiciliğini kaybetmişti. Microsoft, bu durumun farkına varmış olmalı ki, bir süredir Hotmail e-posta servisini daha çekici hale getirmek için yoğun bir uğraş veriyor.

Önce Microsoft’un, Hotmail’e yeni özellikler kazandırmaya çalıştığını duyduk. Aslında bu özellikler, yeni olmaktan çok Hotmail’in eksiklerini kapatmaya yönelikti. Microsoft, şimdi de Hotmail e-posta servisinin daha güvenli hale gelmesi için bir takım yenilikler sunmaya hazırlanıyor.

Microsoft’a göre, yeni güvenlik özellikleri ile birlitek artık “Phishing” yöntemi ile e-posta hesap hırsızlığı daha zor hale gelecek ve çalınan e-posta hesapları daha kolay geri alınabilecek. Microsoft, bu konuda bazı çalışmalar yapıyor. Örneğin artık e-posta hesabınızla cep telefonu numaranızı iliştirebileceksiniz. Bu sayede e-posta hesabınız çalınırsa yapmanız gerek tek şey, cep telefonunuza kısa mesaj ile yeni bir şifre istemek olacak.

Sadece bu kadar da değil. Hotmail, artık hesabınıza giriş çıkışları da kayıt altına alacak. Evet, tıpkı Facebook ve Gmail gibi. Her zaman kullandığınız IP’den farklı bir IP ile hesabınıza giriş yapılırsa Hotmail, sizi uyaracak.

Son olarak Hotmail, size cep telefonunuzdan tek kullanımlık bir şifre gönderebilecek. İnternet kafe ve WiFi ile e-postanıza giriş yapmak istediğiniz zaman tek kullanımlık şifre e-posta hesabınızın ele geçirilmesine engel olacak. İşte bu güzel bir uygulama.

Yeni özelliklerin 15 Haziran’dan itibaren kademe kademe Hotmail’e adapte edilmesi bekleniyor.

Cep telefonu ile e-posta hesabı birleştirme özelliğinin Türkiye’de uygulanıp uygulanmayacağını henüz bilmiyoruz.

Bir cevap yazın