Microsoft Hazırladığı Bir Video İle OpenOffice.org’u İşe Yaramaz İlan Ediyor

OpenOffice.org’un ücretsiz Office uygulamaları Microsoft’un pahalı Office uygulamalarına para vermemek için alternatif yöntemlerden biridir. Ama Microsoft’a göre, OpenOffice.org hiç de öyle ücretsiz değil.

Microsoft Office 2010 LogoMicrosoft, eski OpenOffice.org kullanıcılarının şikayetlerini dile getiren bir video hazırladı. Videoda iş dünyasından, okul öğrencilerine herkes OpenOffice.org’un ne kadar başarısız olduğunu söylüyor.

Videoda OpenOffice.org ile ilgili dile getirilen başlıca şikayetler şöyle: şirket çalışanlarının OpenOffice.org office uygulamalarına alışması daha uzun zaman alıyor. Bu, zaman ve para kaybına yol açıyor.

OpenOffice.org teknik desteği ücretsiz değil ve genellikle teknik destekle pek çok sorun yaşıyorsunuz. Ayrıca OpenOffice.org ile yaşanan sorunlara çözüm için şirket çalışanları fazladan mesai harcıyorlar.

Openoffice.org çoğu zaman farklı formatları dönüştürürken sorunlar yaşıyor.

Videoda Sarar Grup’tan Bülent Türker, OpenOffice.org kullanırken makrolar ile yaşadığı sorun için şirketin IT departmanı ile iletişime geçtiğini ve kendisine “Excel kullan” dendiğini söylüyor.

Ve daha birçok şikayet.

Ayrıca videoda konuşan herkesin sözbirliği etmişçesine söylediği bir şey var: OpenOffice.org yerine Microsoft Office kullanınca herkes çok daha mutlu oluyor.

Aslında video bir süre önce yayınlanmış fakat daha sonra geri çekilmişti. Ars Technica’nın video ile ilgili haberinden sonra Microsoft, videoyu tekrar yayına aldı ama yoruma kapalı bir şekilde.

Microsoft’un hazırladığı videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

(Youtube)

10 Yorum

 1. okan0

  Microsoft yine şaçmalıyor. Zamanında server işletim sistemleri linux tan daha ucuza gelecegini linux ücretsiz sunulsada sonradan zarar edileceği hakkında video hazırlamıştı. Hatırlayan hatırlar sonra birçok kuruluştan mikrosoftta yalanlama gelmiş herkes linux daha ucuz ve güvenilir demişti!!!

  Şimdi yine aynı manzara  gözüküyor.

  Microsoftun en çok üzerine tuttugu nokta teknik destek yeterliliği.

  Aslında bu konuda mcrosoft yalancı. Çünkü en hızlı ve en kararlı sistemler hep linuxtadır . Bir sorun yada güvenlik açığı çıkmış diyelim microsoft için aylar geçmesini beklerken linuxta 2.inci günü bile gelmeden sorun ortadan kalkar. 

  Birde makro sorunu varmışta excel kullandemişler bu hemen kullanılacak cevap değildir yani sorunu bildiriyorlar kardeşim ne soruyorsun kullanamıyorsan excel kullan gibi cevap verceklerine benim kesinlikle inanasım gelmiyor orda kullanması gereken makro yada her neyse microsoft a  özel bir sey olcağından (kapalı kod yani ) linuxa anu getirmeleleri zor gelebilir çünkü linux  uzmanı olarak kendi windows çalışmasınız yapar gibi olur yani zor

  Zaten çok gelişmiş bir office olmasada gerekli olan herseyi kaldırabiliceği biliniyor .O YÜZDEN  Norveç te kamu alanlarında open office kullanılıp deplet bütçesinden karlar ediliyor ha çok zararlı oldugu için demi.

  Tek kelime ile dolandırıcılık.

 2. cmkavukatlari

  Micrsosft’un ofis paketine 500 $ doları kaç kişi veriyor? Macrolarla profosyoneller kullanıyor. Openoffice işimi fazlasıyla görüyor.Windows 7 Phone işletim sistemi linux tabanlı Android karşısında tam hayal kırıklığı yarattı. Gelecek özgür yazılmlarda 

  Bu arada Oracle nedeniyle openoffice çatallandı. Yeni ofis paketi LİBREOFİCCE Pardus 2011’de varsayılan olarak gelecek

 3. Hakan Hamurcu

  Merhaba,

  Benim ve OpenOffice.org Türkiye ekibindeki arkadaşlarımın takıldığı konu Sarar Gruptan Bülent Türker bey’in bizden aldığını iddia ettiği cevap oldu.

  Yazıyı okuduktan sonra mail arşivinde bir araştırma yaptım ve ne ben ne de başka bir arkadaşımız böyle bir soru almamış ve bahsedilen cevabı da vermemiş.

  Türker bey acaba kiminle ne zaman iletişime geçmiş te bu cevabı almış doğrusu merak ettim.

 4. Mehmet PEKGENÇ

  Merhaba,

  Arkadaşlarımın yorumlarına tamamen katılıyorum. Özgür yazılım camiasında  verilen desteği hiçbir yerde görmedim. Bunun en büyük örneklerinden biri Pardus ve OpenOffice.org uygulamalarıdır.

  Her ikisini de yıllardır kullanıyorum ve şimdiye kadar video da bahsedilmiş sorunlardan biriyle karşılaşmadım.

  Ayrıca macro sorunlarından bahsetmiş. OpenOffice basic’i , MS Office ile birebir aynı olmak zorunda değil. Ufak tefek farklılıklara sorun demek ne kadar doğru bilmiyorum. Bu videonun neden hazırlandığını anlamış değilim…

 5. Taban

  Özgür yazılım da destek mahrumiyetinden bahsetmek gerçekten saçma olur. Forumlar,ırc kanalları,yeni yeni açılan dernek,portallar,özgür yazılım gönüllüleri bunların hepsinden yardım alabilirsiniz.

  Ayrıca herkes OOo kullanırsa kimsenin ms office formatlarına ihtiyacı kalmaz. Hem açık kaynak olduğu için ms office den daha güvenlidir diye düşünüyorum. ama tabii ki gelişmesi lazım.

 6. Hamurcu

  Tahir Bey,

  OpenOffice.org ile alakalı yaptığınız haberde Sarar Group’tan bir kişinin OpenOffice.org’a makrolar hakkında bir soru yönelttiğini ve karşılık olarak “Excel ile çalışın” cevabını aldığını belirtmişsiniz.

  Bizler OpenOffice.org Türkiye olarak bu konuda hemen bir araştırma yaptık ve adı geçen kişiden böyle bir soru almadığımızı ve bu cevabı hiç kimseye vermediğimizi tespit ettik.

  Ayrıca internette yaptığımız ufak bir araştırma sonucu video’nun çözümlenmiş metninde olayın böyle olmadığı görünüyor.

  Çözümleme metninin kısayolunu aşağıda veriyorum.

  Acaba siz videoyu seyrettiğinizde farklı bir yorumla mı karşılaştınız. Malum ülkemizdeki youtube yasaklarından dolayı ben bir türlü video’ya ulaşamadım.

  Eğer video’da da linkini verdiğim çözümleme metni geçerliyse sizden ricam haber metnini düzeltmeniz olacak.

  Kalın sağlıcakla.

  http://www.infoworld.com/d/open-source/microsofts-fake-validation-openofficeorg-805?page=0,1

  Hakan Hamurcu
  hakan.hamurcu@openoffice.org.tr
  OpenOffice.org Türkiye

  • Tahir Meylani

   Merhaba Hakan Bey,

   Öncelikle konuya gösterdiğiniz hassasiyet için teşekkür ederim.

   Ben videoyu Youtube’dan dinleyerek çevirmiştim ama sizin gönderdiğiniz video çözümlemesine baktığım zaman, hatalı bir çeviri yaptığımı fark ettim.

   Bülent Bey, OpenOffice.org ile değil kendi IT departmanı ile iletişime geçiyor. Dolayısıyla “Excel kullan” önerisi, Sarar’ın kendi IT departmanından geliyor.

   Yanlış anlaşılma için özür dilerim. Haberi düzeltiyorum.

Bir cevap yazın