Microsoft: Google’ın Telefon İşi “Çok Zor”

Geçenlerde kendi adını taşıyan Nexus One akıllı telefonu duyuran Google pek çok kesimden övgü ve eleştiri aldı. Eleştirilerin odak noktasında ise bu telefonu diğer Android işletim sistemli telefonlara rakip olarak sunması yatıyor. Ne de olsa Android de kendi yazılımı. Microsoft da bu yüzden Google’ın kendi kazdığı kuyuya düştüğünü ve buradan çıkmasının bir hayli zor olacağını ileri sürdü.

Google Nexus One Engadget

Google Nexus One

Microsoft’un mobil yazılım başkanı Robbie Bach Business Week’e yaptığı açıklamada “Google’ın yaptığı bu duyuru bizim için bazı fırsatlar yaratacak ve bu fırsatları sonuna kadar sıkı takip edeceğiz. Google’ın işi çok ama çok zor çünkü hem Nexus One’ı satıp hem de diğer telefon üreticilerine Android desteği vermek zorunda kalacak.” dedi. Yani Google’ın kendi telefonunun geleceğini kendi eliyle kararttığını ima etmeye çalışıyor. Diğer bir deyişle gerekli olmayan bir girişim.

Interpret LLC adlı bir araştırma şirketinin uzmanlarından Michael Gartenberg de benzer bir açıklamada bulundu: “Kimse şu ana kadar aynı anda cihaz satıp ortaklarına yazılım sunmayı başaramadı. Google, kendi telefonuna Google Phone demiyor ama telefon ben Google’ım diyor. Eğer bu işe devam edebilmek istiyorlarsa kendi ortaklarına onların rakibi olmadığını anlatması gerek. Yoksa Android ile beraber gelen diğer telefonların üreticileri alternatif işletim sistemlerine yönelebilirler.”

Microsoft’un “fırsat” dediği bu olsa gerek. Duruma bakılırsa Nexus One’ın çıkışı Google cep telefonu ortakları tarafından pek hoş karşılanmamış.

2 Yorum

  1. tylor

    bu açıklamanın microsoft tan gelmesi ne kadar acıklı, yıllardır donanım üretmeyip(ki ürettiğinde de genelde başarısız olup) yazılım dünyasının hakimi olarak insanları istediği gibi sömürüpte tatlıya yuzluya karışmadan marka olmuş bi firmanın böyle bir açıklama yapması doğal, çünkü microsoft un 30 yılda yaptığı atılımı google son 5 yılda yaptı, e haliyle bu da biraz karın ağrısı yapmış durumda 

Bir cevap yazın