Microsoft: Google Chrome Kişisel Bilgilerinizi Çalıyor!

Microsoft, kısa bir süre önce technet internet sayfasında “Google Chrome kişisel bilgilerinizi çalıyor” diye bir video yayınladı. Bu videoda Microsoft, Chrome’un nasıl kişisel bilgilerinizi çaldığını ve Internet Explorer 8 ile Microsoft’un nasıl kişisel bilgilerinizi koruduğunu gösteriyordu.

Microsoft, ilginç bir şekilde video geri çekmiş ama Ars technica, Microsoft videoyu kaldırmadan önce izlemeyi başarmış, bu sayede bizim de videodan haberimiz oldu.

Videoda Internet Explorer’un Ürün Müdürü Pete Lepage’i görüyoruz, bize Chrome’un nasıl kişisel bilgilerinizi arama motorlarına gönderdiğini anlatıyor. Lepage göre; siz adres çubuğuna bir şey yazmaya başladığınız an Chrome, daha entera basmanızı beklemeden Google ve diğer arama motorlarına bilgileri yollamaya başlıyor. Mesela atıyorum “adrescubugu.com”a gireceksiniz ama adres yazıp vazgeçtiniz, Chrome çoktan bilgilerinizi arama motorlarına gönderdi bile.

Lepage, IE8’de böyle bir durumun kesinlikle yaşanmadığını ve siz entera basmadan arama motorlarına kesinlikle bilgi gönderimi olmadığını anlatıyor. Ayrıca tarayıcıların sağ üst tarafında yer alan arama çubuğunun da IE8’de adres çubuğu ile bağımsız çalıştığını, bu sayede kişisel bilgilerinizin korunduğunu anlatıyor. Lepage, Chrome’da adres çubuğu ile arama çubuğu bağımsız değil diyor.

Video kaldırılmış olabilir ama biliyorsunuz, bir video internete düştümü artık onu yok etmez imkansız. Birileri Microsoft’un technet sayfasında yayından kaldırdığı videoyu çoktan Youtube’a yüklemiş bile. Buyrun video.

Bu da Google’un daha önce hazırladığı Chrome’un nasıl kişisel bilgilerinizi koruduğu anlatan bir başka video. Google’un içine doğmuş olmalı…

Intel-Nvidia takışmalarından sonra sırada Microsoft-Google tarayıcı takışmaları mı var? Google’un Microsoft’un iddialarına cevabını merakla bekliyoruz. Google’dan bir cevap gelirse anında haber yapacağız.

Merak ettiğim bir şey daha var; acaba Microsoft, tarayıcı performanslarını test ettiğimiz makalemizi gördü de “performansta kötüyüm ama en azından kişisel bilgilerinize saygı gösteriyorum” deme ihtiyacı mı duydu? Kim bilir?…

3 Yorum

  1. gouranga

    Microsoft o kadar sütten çıkmış ak kaşık ki.Google olmasa da microsoft un tekelinde olsaydı attığımız mailler den yaptığımız aramalara kadar fatura ödüyor olurduk.Zaten kendileri de eminim hiçbirşeyi saklayıp hiçbirşeyi kaydetmiyorlardır(!)

Bir cevap yazın