Microsoft: Blu-Ray Formatı Geçici Olacak

İnternet fiziksel medyaya olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir mi?

Soru bu: İnternet, beş sene içerisinde fiziksel medyaya olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir mi? Gelecek beş sene ne getirir bilmiyorum ama Microsoft’a göre internet, çok kısa bir süre içerisinde fiziksel medyaya olan ihtiyacı ortadan kaldıracak.

Microsoft Xbox ve Eğlence Müdürü Stephen McGill, “geçmişte film izlemek isteyenler için harici bir HD-DVD çözümü sunmuştuk ama şimdi görüyoruz ki, eski tip DVD sürücüler konsolumuzun ömrünü kısaltmıyor. Çünkü artık müşterilerimize internet üstünden kesintisiz 1080p film izleme seçeneği sunuyoruz. Sanırım insanlar artık fiyatı düşük tutmanın ne kadar önemli olduğunu anladılar. Biz, Blu-Ray formatının uzun ömürlü bir format olacağına inanmıyoruz” diyor.

McGill’e göre, yeni nesil Xbox’da bir Blu-Ray sürücüsü olmayacak. Aslında yeni konsolumuzda bir sürücü bile bulunması gerekmiyor.

Stephen McGill’in haklı olduğu noktalar olsa da fiziksel medyaya olan ihtiyacın kısa bir süre içerisinde ortadan kalkacağını söylemek, biraz iyimser bir tahmin gibi gözüküyor. Bilmiyorum fiziksel medya savaşını HD-DVD ile Microsoft kazansa McGill, yine aynı cümleleri kurar mıydı?

Peki siz ne düşünüyorsunuz? İnternet üstünden dijital akış mı, yoksa fiziksel medya mı?

2 Yorum

  1. levis

    İnternet üzerinden film izlemek iyi olabilir. Ama bunun için önce ülkemizdeki internet bağlantılarının iyileştirilmesi ve son zamanlarda gelen saçma sapan kota sınırlamalarının kaldırılması lazım. Bu şimdilik zor görünüyor. O yüzden optic medyalara devam 🙂

  2. snatcher

    yeni konsolomuzda sürücüye gerek yok..

    bu nekadar saçma bir açıklamadır ya microsoft gerçekten aşmış 3k sorununu xbox 360 slim üzerindeki 4 kırmızı ışığı kaldırarak çözdük diyen bir firmadan ne beklenilebilirki bluray mükemmel ötesi bir medya formatıdır god of war 3 sadece 40 gb dı gelin gerisini sizler düşünün yakında çift katmanlı blurayler çıkar 100gb a yükselir kapasite olur biter türkiye şartlarında kim uğraşır netle akıl var mantık var ya

Bir cevap yazın