Microsoft Bing’e Sosyal Özellikler Ekliyor

Microsoft’un internet devi Google’la kıyasıya rekabet içinde olduğu en önemli alanlardan birisi de kuşkusuz arama motorudur. Geçmişteki başarısız denemelerden sonra Microsoft, Bing’le bir ivme yakalamış görünüyor. Microsoft, pazardaki payını daha da geliştirmek için Facebook’la yaptığı ortaklıktan da yararlanarak arama sonuçlarına sosyal etkileşimi ekliyor.

Bing geliştiricilerinin bloğunda yapılan açıklamaya göre bir sonraki Bing güncellemesinde bazı yeniliklerle tanışacağız. Microsoft’un iddiasına göre yeni güncellemeler karar vermenizi daha kolay hale getirecek. Yaptığınız aramaların sonucunda varsa arkadaşlarınızın o konuda düşüncelerini de görebileceksiniz.

Çoğu kullanıcı için karar vermek zor bir süreçtir. Özellikle sadece ham verilere dayanarak karar vermek zorunda kalmaktansa tanıdıklarınızın önceki tecrübeleri hepimiz için önemlidir. Microsoft, Bing Çubuğuna eklediği Beğen tuşuyla kullanıcıların her türlü sayfayı kolayca beğendikleri arasında eklemesine imkân sağlıyor.

Aşağıda yeni özelliklerin arama sonuçlarına nasıl eklendiğini gösteren bir video yer alıyor:

Microsoft, sadece algoritmaya (yoksa şifre mi demeliydim!) dayalı arama sonuçlarının artık yetersiz kaldığını bunun sosyal ağlarla da desteklenmesi gerektiğini düşünüyor. Arkadaşlarınızın yorumlarının sizi her zaman doğru yöne yönlendirmesi söz konusu olmayabilir. Bu durumda Collective IQ denilen yeni özellikle Microsoft, tüm dünyadaki internet kullanıcılarının tercihleriyle size yardımcı olmaya çalışıyor.

Collective IQ için internete giren herkes tarafından katkı sağlanan büyük bir beyin demek yanlış olmaz. Aradığınız konu hakkında çevrenizde bilgi sahibi olan yeterli arkadaş yoksa Collective IQ diğer insanların yorumlarını derleyerek size yardımcı olacak. Microsoft’un iddiasına göre bu yeni özellik sayesinde Bing sadece bir arama motoru olmaktan çıkarak yenilikleri bulduğunuz bir ortama da dönülecek.

Tabi Google’ın da eli boş durmuyor. Sadece matematik temelli sonuçların dışında insan dokunuşunun da önemini kavrayan Google çok kısa bir süre içerisinde Facebook Beğen tuşuna benzeyen +1 hizmetini devreye sokmaya hazırlanıyor. Her durumda son kullanıcı olarak bizleri çok daha kolay bilgiye ulaşmak bekliyor.

Bir cevap yazın