Microsoft: Alan Wake PC’ye Gelmiyor

Gelin, takvimlerimizi dört yıl geriye alalım. Ne görüyorsunuz? Ben şunu görüyorum: Yer Intel geliştiriciler forumu; kalabalık bir topluluk, herkes şık, sahne büyüleyici, arkada kocaman bir ekran… İskandinav aksanıyla konuşan bir Remedy çalışanı ve hemen yanında dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel’den bir yetkili…. Baylar bayanlar, işte karşınızda Max Payne geliştiricilerinden Alan Wake…

Psikolojik öğeler içeren ilk “açık dünya” (open world) oyunu… Quad Core destekli bu oyun sayesinde inanılmaz fizik hesaplamaları yapılabilecek ve PC oyunculuğuna yeni bir soluk getirilecek..

Rüya gibi değil mi? Birden gözümü açıyorum ve yıl 2010… Şu haberi görüyorum: Strategyinformer’a konuşan bir Microsoft yetkilisi şunları söylüyor:

Bazı oyunlar PC için daha uygun ama diğerleri TV karşısında rahatça oturup oynamak için idealdir. Sonunda gördük ki Alan Wake Xbox 360’da daha keyifli bir oyun deneyimi sunacak ve oyunun Xbox 360 versiyonunu geliştirmeye odaklandık. Microsoft ve Remedy PC oyunları geliştirmede uzun bir geçmişe sahip. Bu karar, oyunun en doğru platformda sunulması için verildi.

Bizde bunu yedik :)… Dört yıl sonra mı TV karşısında Alan Wake’in daha keyifli bir oyun deneyimi yaşatacağını anladınız? Microsoft, açıkça PC’de korsan var, Playstation 3 bu sene bir çok özel oyunla gelecek ve Xbox 360’dan daha çok para kazanıyoruz; Alan Wake’e ihtiyacımız var diyemiyor.

Ve Intel, dört yıl içinde ne değişti? Böyle ciddi bir firmanın tanıtımını üstlendiği oyunun arkasında durması gerekmez miydi?

Bir çok firma konsolda hit olmuş oyununu geç de olsa PC’ye getirirken. Microsoft gibi dev bir firma, neden oyunlarını PC’ye getirmeye korkuyor?

(video youtube)

5 Yorum

Bir cevap yazın