Microsoft Açık Kaynak Win 7 USB/DVD İndirme Aracını Geciktirdi

Bundan iki hafta önce Microsoft, Windows 7 USB/DVD indirme aracının bazı kısımlarının açık kaynak kodlu ve GNU General Public Lisansına sahip olduğunun ortaya çıkmasından sonra yayından çekmişti.

Windows 7 USB/DVD indirme aracı bir Windows 7 kurulum DVD’sinden başlatılabilir (bootable) USB bellek yaratabilen oldukça kullanışlı bir program. Özellikle de netbook tarzı optik sürücüsü olmayan dizüstü bilgisayarlar için.

GPL lisans sözleşmesini ihlal ettiği belirlendikten sonra şirket “Microsoft meseleyle ilgilenmektedir ve sorun çözülünceye değin bu aracı Microsoft Store sitesinden kaldırmıştır. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz” demişti.

Bundan sonraki günlerde Microsoft Linux’cuların gönlünü almak için bu programı GPL lisans sözleşmesiyle yeniden yayınlamaya karar verdiğini söylemişti. Yalnız Windows 7 USB/DVD aracının tamamı açık kaynak kodlu değil. Öyle olsaydı alıntı değil resmen çalıntı olurdu. Microsoft kendi özel kodlarını diğer kişilerle paylaşmamak için aracı yayınlamadan önce bazı önlemler almaya çalışıyor gibi duruyor. Yoksa Win 7 USB/DVD aracının yeniden aramıza gelişinin bu kadar uzun sürmemesi gerekiyordu.

Ars Technica’nın bir haberine göre Microsoft Port 25 açık kaynak günlüğüne şu mesajı bırakmış: “Kodlama işlemlerini bugün itibariyle tamamladık fakat şimdi derlediğimiz kodları test etmemiz ve diğer dillere uyarlamamız gerekiyor. Hedefimiz bu aracı tüm dillerle (Türkçe dahil herhalde) uyumlu hale getirip birkaç hafta içerisinde yeniden indirmeye hazır hale getirmek.”

Yani sabreden derviş, muradına ermiş.

Bir cevap yazın