Microsoft 128-bit Windows Geliştiriyor

Windows 7 haberleri ortalığı kasıp kavuradursun, ondan sonraki Windows’ların 128-bit sürümleri olacağı söylentileri etrafa yayılmaya başladı. 64-bit uygulamalar henüz yeterince yaygınlık kazanamamışken ve ortalık daha 128-bit işlemci bile yokken Microsoft ne yapmaya çalışıyor?

Eightforums adlı bir site Microsoft’un kıdemli mühendislerinden biri olan Robert Morgan’ın LinkedIn hesabından kendisinin şu an gelecek iki Windows nesli için IA-128 geliştirmeye başladığını öğrenmiş ve bunun üzerine bir haber yayınlamış. Fakat bu haber çıktıktan sonra Morgan’ın hesabındaki şu notlar silinmiş:

“Robert Morgan Windows 8 ve Windows 9 için IA-128 çalışmasını şu anki IA-64 komutlarıyla geriye uyumlu hale getirmek amacıyla çalışmalar yürütmektedir.”

Buradan anlaşılıyor ki 128-bitlik işletim sistemleri yalnızca bir nesil uzağımızda olabilirler. Ayrıca satılacak Windows 7 işletim sistemlerinin büyük bir çoğunluğunun 64-bit olacağını tahmin etmek zor değil.

Durun, haberler gelmeye devam edecek. Morgan, Eightforums’un sorularını yanıtlamayı kabul etmiş. Bu röportaj yapıldığı zaman sizi önemli gelişmelerden haberdar edeceğiz.

1 Yorum

  1. osimega

    yaa birşey diyiim microsoft 128 bit işlemci yapacağına şu program dili yazan ekibine şunu söyleyin ilk önce windows genel sürüm isterse windows11 çıksada windows temel bir sürü açığı var ilk önce onları sorunları bitirisin sonra 128 bit işlemci çıkarsın saygılarıma WIRQS Prodice paradise corel carde

Bir cevap yazın