Microprocessor Forum 2002 – Ön Değerlendirme

Her yıl düzenlenen ve yeni mikroişlemci teknolojileri konusunda dünyada en çok bilinen ticaret fuarı olan “Microprocessor Forum”un on beşincisi bu hafta San Jose – ABD’de gerçekleştirilecek. Mikroişlemci forumunu Micro Design Resources düzenliyor, bu firma aynı zamanda endüstrinin saygın yayını Microprocessor Report’u da çıkartıyor. Mikroişlemci forumu yıllar geçtikçe işlemci üreticilerinin yeni teknolojilerini müşterilerine tanıtabileceği önemli bir iletişim aracı haline dönüştü. Teknik basın da yeni ürün bilgisi almak ve işlemci mimarileri ile daha fazla sıkıfıkı olmak imkanı buluyor. Tarihsel olarak görülüyor ki, teknik oturumlar bazen çok detaylı olabiliyor, ve biz de buna bayılıyoruz. Gelecek hafta da böyle birşeylerin gerçekleşeceğine şüphe yok, ve biz de sizlere forumu gün be gün takip ederek en son haberleri vereceğiz, bu yüzden eğer konu ile ilgileniyorsanız sık sık buralara uğramayı ihmal etmeyin

Ne var ki, bu yıl ortalığı sarsacak ürün tanıtımları beklemiyoruz. Bunun yerine masaüstü, mobil ve sunucu platformlarında duyurulmuş olan işlemciler hakkında daha detaylı bilgi verileceğini tahmin ediyoruz. Ancak özel fonksiyonlar için tasarlanmış olan ve “Extreme Processor” (Sınırdaki İşlemci) adı verilen bir teknoloji duyurulacak ve bu çok da ilginç olabilir, laf aramızda. İlerleyen sayfalarda sizleri gelecek hafta karşılaştığınıza hayrete düşürecek şeyler hakkında ön bilgiler bulacaksınız. Detaylı bir konferans planı almak istiyorsanız da MicroDesign Web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Açılış Seremonisi

Konferans Pazartesi günü MDR tarafından mikroişlemci mimarileri hakkında verilecek olan iki günlük bir eğitim oturumu ile başlıyor. Salı ve Çarşamba günleri aslı konferans oturumları ve paneller olacak. Perşembe günü bir tam gün eğitim daha bulunuyor. Açılış konuşmasını mikroişlemci dünyasının önde gelenlerinden John Crawford yapacak. Konuşmasının başlığı “The Billion-Transistor Budget: A Different Kind of Real-Estate Development” yani “Milyar Transistörlük Bütçe: Değişik Bir Yatırım Geliştirme Türü” şeklinde. Eğer John’u tanımıyorsanız, size tasarımında yardımcı olduğu bazı Intel ürünlerini hatırlatalım. Intel 386 yongasının baş mimarı, 486 tasarım ekibinin liderlerinden, Pentium geliştirme bölümünün eş başkanı olan John, IA-64 ile ilgili mimari araştırmaların da başındaydı. Şu anda Intel’in Enterprise Platforms Group bölümünde firmanın yeni işlemcilerini tasarlamakla uğraşıyor.

John çok sabırlı ve harika bir insandır. Örneğin, 1993 yılında kendisini standart sunumundan sonra esir edip Pentium’un dahili tasarımı hakkında 40 kadar teknik soru yöneltmiştim. Her birini tam ve açıkça cevapladı, biz de bu sırada yemeği kaçırdık elbette.

Neyse, görülen o ki John’un konuşması oldukça ilgi çekici olacak. Kendisi yeni üretim proseslerinin gelecekteki işlemci tasarımlarını nasıl etkileyeceğini anlatacak. Moore kanunlarına göre, aynı alana her seferinde daha fazla transistör sıkıştırmaya devam edeceğiz. Ayrıca mikroişlemci mimarları da sadece önbellek boyutunu artırmakla değil, mikroişlemcilere yepyeni özellikler kazandırmakla uğraşacaklar. Geliştirilmiş Hyper-Threading uygulamaları ve çoklu-çekirdek tasarımları ilk akla gelen gelişmeler, ancak yine de John’un söyleyeceklerini merakla bekliyoruz – Geçmişi başarılar ve başarılı tahminlerle doludur ne de olsa!

Nick’in Mikroişlemci forumu hakkındaki özetinin devamını okumak için Microprocessor Forum 2002 Preview sayfasına gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın