MicroATX’leri Kasalamak

MicroATX (ortada) orta boy kule kasanın yaklaşık yarısı kadar yer kaplarken, küçük biçim bileşenli bir ürünün ise iki katı boyuta sahip olabiliyor (SFF-PC, solda).

MicroATX (ortada) orta boy kule kasanın yaklaşık yarısı kadar yer kaplarken, küçük biçim bileşenli bir ürünün ise iki katı boyuta sahip olabiliyor (SFF-PC, solda).

Düşlerinizdeki bilgisayarı edinmenin birkaç yolu var. En kolayı en yakın satış merkezine gidip tam da istediğiniz gibi bir bilgisayar ürettirmek. Ne yazık ki bu yöntem cüzdanınıza oldukça yük getirebilir. Ya da tüm parçaları kendiniz satın alıp, oldukça kafa patlatarak her şeyi biraraya kendiniz getirebilirsiniz.

Bir üçüncü seçenek ise gidip genellikle içine anakart takılı olarak satılan, işlemci ve belleği önceden takılmış olmayan bir küçük biçim bileşenli (form factor) bilgisayar altyapısı edinmek. Bunun yanında küçük biçim bileşenli bir bilgisayarın eksi noktası ise içinde her eklemek istediğiniz bileşeni barındıracak kadar yer bulunmaması. Tutkun bilgisayarcıların bildiği bir başka gerçek de çok yüklü işlemler yapıldığında küçük biçim bileşenli bilgisayarların sıklıkla ısınma sorunu yaşaması.

Bir MicroATX kasa ile başlama seçeneği ise oldukça akıllıca, ama bunun eziyetli yönü anakart, işlemci ve bellekleri kendinizin takması gerektiği. MicroATX biçim bileşenli bir kasa daha fazla bileşen barındırabildiği halde, aslında küçük biçim bileşenli bir kasadan çok da fazla yer kaplamıyor. Çoğunluk MicroATX kasada birkaç 5.25″ ve 3.25″ sürücüye yetecek kadar yer bulunuyor. Aynı zamanda genellikle 3 PCI ve bir AGP yuva içeren daha zengin anakart seçeneğine de sahip oluyorsunuz. Küçük boyutları oldukça esnek yapılanmaya sahip ama az yer kaplayan bir çokluortam bilgisayarına sahip olabilmenizi olanaklı kılıyor.

Küçük biçim bileşeni ve MicroATX anakartlar arasındaki doğrudan kıyaslama bize küçüğünde en fazla iki yuva bulunabildiğini gösteriyor. Bunlar da genellikle birer PCI ve AGP’den oluşuyor. Yakın zamanda PCI Express yuva da seçenekler arasına eklenmiş bulunuyor. Diğer yandan MicroATX anakartlar ise daha fazla yuva barındırarak, daha fazla uyarlama ve özelleştirme olanağı sunuyor. Genişleme yuvalarının sayısı marka ve modele göre değişkenlik gösterebiliyor. Pazarda yeni Pentium 4 Soket 775 ve Intel’in en son yongaseti 925X’i barındıran anakartlar bile bulunabiliyor ( göz atın).

Athlon64 veya Sempron (Athlon XP) işlemciler için seçenekler daha kısıtlı. AMD’nin yeni ağır yük katırlarını destekleyen yalnızca birkaç ürün bulunuyor. MSI gibi bazı anakart üreticileri hala ISA yuva barındıran küçük anakartlar üretiyorlar. Günümüzdeki eğilim ISA arabiriminin yakın zamanda yalnızca bir hurda yığını olarak algılanacağını gösteriyor. Aynı durum AMR ve CNR için de geçerli ve artık kullanılmaları pek beklenmiyor. PCI Express ise geleceği oluşturuyor.

Tam bir MicroATX bilgisayara ödemeyi düşündüğünüz bedeli göz önünde bulundurarak, küçük biçim bileşenli bilgisayarda hazır gelen donanımı edinmek için parçaları tek tek seçip satın almanız gerekiyor. Öncelikle almanız gereken 75 USD dolayında bedeli olan, sağlam güç kaynaklı bir MicroATX kasa. İkinci sırada bedeli yaklaşık 100 USD olan bir anakart ve 20 USD dolayındaki işlemci fanı bulunuyor. Bu yalnızca para verdiğiniz anlamına gelmiyor ve başınıza da bir sürü sök-tak işi çıkıyor. Bu miktar bir paraya aslında neredeyse tam bir küçük biçim bileşenli bilgisayar alınabiliyor ve yalnızca işlemci, bellek ve sabit diskin takılması yeterli oluyor. Kendin yap bir MicroATX bilgisayar için ise daha yüklü bir işgücü ve sök-tak bilgisi gerekiyor.

Bir cevap yazın