Metro 2033 PC İnceleme

Metro 2033 1

… İnsan,  insana kıymaya devam etti. Büyük facia bile buna bir son veremedi.

Bilinmeyene doğru olan karanlık yolculuğumuz umutsuzca sürüyordu… ve açıkçası hiçbir şey bizi gölgelerde bekleyen geleceğe karşı hazırlayamadı…

Bazı hikayeler vardır ki hiç anlatılmamalı.  İşte bu da onlardan biri.

2013…

Dünya, nükleer gücün alevleri içinde harabeye dönmüş; yeryüzü, her yeri saran yüksek miktarda radyasyon yüzünden yaşanmaz hale gelmiştir. Bu faciadan kurtulmayı başarabilen insanlarınsa tek bir seçeneği kalmıştır: Eskisinin yok olmasıyla ortaya çıkan bu yeni dünyayı, radyasyonla birlikte yükselen yeni türlere teslim ederek metro istasyonlarına çekilmek…

Aradan geçen yirmi yılda metro istasyonları insanlar için sıcak bir yuva, radyasyonla değişime uğramış yaratıklara karşı güçlü bir kale olmuştur. Ancak çaresiz politikalar ve karın doyurmayan ideolojiler, insanoğlunu bu birbirine tehlikeli metro tünelleriyle bağlı yeni uygarlıkta bile bölmekten geri kalmamıştır. Ne var ki bu köhne insan uygarlığının dış kapıları, evrimini yıllardır sürdüren daha büyük bir tehlike tarafından çalınmak üzeredir.

Sonsuz bir kış mevsimi tarafından kucaklanmış olsa da yeryüzüne döneceği günden umudunu kesmemiş insanoğlu, varoluşunun sırrına erişeceği büyük bir mücadelenin eşiğindedir artık.

Metro 2033

Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin aynı adlı ödüllü romanından uyarlanan Metro 2033, tam da bu ortamda; Moskova metro sisteminin en güvenli istasyonlarından biri olan Exhibition’ın, insan evriminin son halkasıyla tanışmasıyla başlıyor. O büyük tehditle…Homo Novus.

Metro 2033 2

Moskova atom bombasının alevleri içinde küle döndüğünde henüz minik bir bebek olan ve ömrünü Exhibition istasyonunda geçirmiş genç Artyom olarak, bütün bu olaylara tanık olduğumuzda geri dönüşü olmayan bir yola girdiğimizin farkına varıyoruz. Exhibition’da geçen yirmi yıllık ömrü boyunca insanoğlunun eski hayatı üzerine hayaller kurup diğer istasyonlardaki insanların mücadelesini merak eden Artyom için bu yeni tehdit, hayır diyemeyeceği uzun bir yolculuğa dönüşecektir. Ne var ki Artyom olarak çıkacağımız bu uzun yolculuk, tahminlerin çok ötesine geçecek ve bir mesajı iletmekten ibaret olan görevimiz, insanlığın yeni kaderiyle kesişecektir…

58 Yorum

 1. lady lazarus

  “….stop him, stop him; destroy him, destroy him….”

  son dakikaya kadar gerilimi bir an bile düşürmeyen bu oyunun senaryosuna ne kadar övgüde bulunsak az.. gelgelelim oynanış özellikleri insanı çileden çıkarabiliyor incelemede de geçtiği gibi..

  fakat yine de Metro 2033; müzikleriyle, atmosferiyle ve bir an olsun eksilmeyen merak duygusuyla, benim en sevdiğim janr olan post-apokaliptik oyunlar arasında Stalker ve Fallout’un yanında yerini almayı başardı.

  Bunun yanısıra inceleme de, normlarının üzerinde olmuş.. Oyunun hakkını vererek yapman gereken eleştiriyi gayet akıcı bir anlatımla fazla öznelliğe kaçmadan yapmışsın. Ayrıca fotoğraf seçimlerin de gerçekten can alıcı. En iyi işlerinden biri olmuş. Tebrik ederim! (;

   

 2. Uğur Yurtsever

  Aslında bunca eleştirinin ardından bu sayfanın hoşnutsuzluk mesajlarıyla dolacağını düşünmedim de değil. :p Ancak sizin gibi illüzyona kanmayan oyuncuların yorumları, bizleri gerçekçi olmak konusunda daha da cesaretlendiriyor.

  Yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim.

 3. ufuk

  Oyunu sonuna kadar sabırla oynadım. Öyleki çoğu zaman aynı noktayı 20 kere falan tekrar oynamak zorunda kaldım sinir bozucu kusurlar yüzünden. Yinede oyunun sonu beni çok tatmin etti. Sizin de bahsettiğiniz gibi belki verilmeye çalışılmış mesajlar arada kaynamış gitmiş olabilir ancak yine 65 sanki biraz düşük bir puan gibi geldi bana.

  Buna rağmen incelemeniz diğer bir çok Türk sitesinde çıkmış olanlara kıyasla çok çok başarılı. Mariko’nun da söylediği gibi bu oyunun sunduğu bütün deneyimi güzelce özetlemişiniz. Benden birşey eklememi isteseydiniz sanırım sürekli E’ye basın şeklinde ortaya çıkan sahneler olurdu. (özellikle oyunun sonunda) gerçekten anlamsızdı. Tabi oyunun konsol sürümlerinde titreşimle birlikte daha güzel bir his yaşatabilir bilemiyorum. Son olarak bu güzel inceleme için teşekkürler. 🙂

 4. violette

  oyunun son kısmındaki tap E olayı bence de çok gereksizdi ve benim gibi birçok PC oyuncusuna ızdırap yaşatmış olmalı diye düşünüyorum.

  fakat bu; oyunun tamamına yayılmış bir uygulama olmadığı için, sadece bir kısımda karşılaştığımız bir problem olduğu için çok da üzerinde durulacak bir mevzu değil diye düşünüyorum. 

  Birçok oyun sitesi bu oyun için puan cetvellerinin sınırlarını epey zorlamış fakat bence puan verirken kişisel beğenileri bir kenara bırakıp objektif davranmalı ve bu oyun da oynanış dinamiklerinin sorunlu olmasıyla ve yapay zeka eksikliği ve benim şuan hatırlayamadığım fakat incelemede geçen hatalarıyla adeta oynayanların sabrını denemiştir. 

  Hikayenin ve yaratılan atmosferin kusursuzluğuna diyecek hiçbir şey bulamıyorum evet ama yine de Metro 2033’e 65-70’den daha yüksek bir puan vermek Mass Effect gibi her yönüyle neredeyse mükemmel oyunların hakkını yemek olur. 

  Editörümüz gayet yerinde bir değerlendirme yapmış bence ve her yönüyle rehber tadında eksiksiz bir  Metro 2033 incelemesi ortaya koymuş. Tebrik ediyorum.

 5. Serkan YILDIRIM

  Oyun gerçekten bir başyapıt olmuş. Atmosferden tutunda oyunun hikayesinin işleyişine kadar enfes. Hataları, eksikleri yok değil tabii ki ama hepsi bu oyuna değer. Çok nadir bulduğum boş zamanlarımda oynadığım tek oyun oldu. İnceleme çok güzel olmuş. Elinize sağlık.

 6. Ziyaretçi - Bildiğin Fare Yiyenler

  Malesef bu dediklerine katılamayacağım uğur kardeş atmosferde donma falan fps hızlarında ve optimasyonlarda da herhangi bir problem bulamadım. orijinal satın aldığım ve radeon 5970 ile ve samsung 128 ssd ile bırak donmayı oyun aralarındaki yüklemeyi bile göremedim gayet akıcı ve dx11 ile net. bir daha test et derim..

 7. Ziyaretçi - Bildiğin Fare Yiyenler

  bence zor vurulması hatta vurulmaması oyuna daha da heyecan katıyor. gazoz kapağı gibi eğip gösteriş yapmaktansa kardeşim hepte denk gelmezi çok iyi yansıtmışlar. bırakın bunu gerçekliği normal hayatta şahsen yapacağınızdan bile çok çok iyi bir isabet oranına sahip. oyunu babam yazmadı tabiki eksiklikler var ama amaca hitaben alt tarafı bir oyun oturup hangi oyunun size sanal gerçeklik yaratacağını merak ediyorum..

 8. Ziyaretçi - Bildiğin Fare Yiyenler

  gamespot 80 puan vermiş valla takdir sizden oyunun en kötü yanı ı kimse görememiş ben yazayım insan karakterlerinin hareket esneklikleri ki birileri barbi bebeklerin iskeleti üzerinde modelleme yapmış hissiyatı veriyor çoğu yerlerde misal hayalde parkta oynayan çocuklar resmen duke nukem 3d oyunundan kalma.. hakereket özürlülüğü bir yana 1an önce yapıp bitirelim mantığı ve özensizliğindeydi..

 9. Uğur Yurtsever

  Yazıda karakter animasyonlarının kötü olduğundan bahsetmiştim.

  Ayrıca oyunlarımıza puanları başka sitelere bakarak vermiyoruz. Bu yüzden de “ay acaba düşük mü verdik bu oyuna” gibi bir düşünce içine de girmemiz saçma olur.

  Zira oyun basınına yakından bakarsak Edge’in 60, Tom’s Hardware Fransa’nın 13/20 (65’e tekabül ediyor ama bir tesadüf 🙂 ), 1UP’ın 58, IGN’in 69, Gamereactor İsveç’in 70, 3D Juegos’un da 90 gibi puanlar verdiğini de görebiliriz.

  Bir oyuna herkes aynı puanı verecek diye bir şey söz konusu olamaz, özellikle bahsi geçen site (Gamespot), Kane&Lynch: Dead Men’e düşük puan verdiği için editörünü kovan bir siteyse :)))

 10. Ziyaretçi - Bildiğin Fare Yiyenler

  ayy şekerim gözümden kaçmış ne kadar dikkatlisin !!

  neler öğrendik;

  (Gamespot), Kane & Lynch: Dead Men’e düşük puan verdiği için editörünü kovan bir sitedir

  Edge – 60

  Thg Fransa – 13/20

  1UP – 58

  IGN – 69

  Gamereactor – İsveç – 70

  3D Juegos – 90

  puanlar vermişler

  sonuç :

  demek ki bunlar kişisel yorumlar bunlar için bağımsız bir kuruluş yok. ben 80 görürken bir başkası 65 görebilirmiş tartışmanın ne manası vardır anlayamadım uğur kardeşim?

   

   

   

   

  • Uğur Yurtsever

   Birincisi tartışmak için yazmadım. İkincisi de “gamespot 80 puan vermiş” gibi gülünç bir cümleyle yoruma giren Türk “oyuncusu”na verilebilecek başka bir cevap yoktu sevgili fare yiyen kardeşim 🙂

   • Ziyaretçi - Bildiğin insan yiyen

    gülünç bir cümle haşmetmağım naparsın sen yorum yazana çemkir sonun da iyi ola inşallah. ama takdir etmek lazım ki oyun tutkun hoşuma gitti sevdim seni valla

   • Ural

    THGOyunu günlerdir takip ediyorum bu kadar laubali yorum görmedim. Hukunun olmadığı biri ile nasıl böyle konuşuyorsun. İnternetin en sevmediğim yanı bu…

  • Ziyaretçi - Bildiğin insan yiyen

   çok çok eskiden bir dizi vardı o zamanlar çemkiren kardeşimin tomurcuk kısa şort ve short film halleri :)) sanırsam trt deydi emin değilim uzaylıların dünyayı işgali ve beyaz fare yiyip beslenen ve dünyayı ele geçirme gibi amelleri olan bir grup uzaylının dizisiydi. keşke yine yayınlasalar.

   • delici

    o dizinin adı ziyaretcilerdi ..oyun da 5870,II X4 955 ,6 gb ram ile gayet iyi full acık herşey 80 fps nin altına nadir düşüyor bc2 de bile ortalama 90 fps iken 47 lere kadar düşüyrdu belki torrent’ten indirdigim oyun yamaları ile beraber di veya ati diriver konusun’da bu aralar çömert’de olabilir

 11. birol

  AMD 7750 ve ati 4770 ile dx 10.1 kullanarak sorunsuz oynanabiliyor.Grafikler oldukça düzgün fakat canavarlar çok yaklaştığında iç içe geçmeniz oyunda bazı sorunlar olduğunu gösteriyor. Oynanır mı? Oynanır.

 12. Samet

  o dizinin adı sanırım Ziyaretçiler di trt de yayınlanıyordu, konuya dönersek oyuna 65 çok gibi geldi bana zira oyunun sonuna kadar sabredemedim pop 2008 i kurup oynamayı tercih ettim.

  • Ziyaretçi

   trolley combat da takıldım biraz açayım 2 tane ray var birinde biz panzer gibi bir aracın üstündeyiz önümüzde makinalı var öteki rayda bir tren var sonradan bir tank gibi bir araç çıkıyor treni aşağıya atıyor ona ateş ediyorum ama nafile o bana ateş etmeye başlıyor ve beni patlatıyor yardım edersen sevinirim bana e mailime mesaj atarsan sevinirim h13311507@hotmail.com

   • rıdvan

    dostum panzerin oldugu bolumdeki rayların aşağ kolonlarına ates et sürekli.sonra kolonlar yıkılınca panzerde güüüm

  • Ziyaretçi

   mrb oyunun baslarında açık havaya çıkıyoruz orda yanımızdaki adam arabadan karşıya atlıyo suya düşmüyo
   biz atlayamıyoruz sora bi binadan felan dolanıyoruz bi yere çıkıyoruz orda bi çocuk parkı var adamımız eski çocukluk dönemlerini hatırlıyor 2 kere oluyor o yeri bi türlü geçemiyorum adam ölüp duruo hemen yardımcı olursanız çok sewinirim sağolun şimdiden

 13. mustafa

  arakadaşlar ben tower bölümünde kaldim biri yardimci olursa sevinirim adamim yaralandi yaratigi öldürdüm merdiven var merdivene çıkıyorum sonra merdiven kırılıyor ve aşagi düşüyorum ve ölüyorum yardimci olrsaniz sevinirim…

 14. Uğur Yurtsever

  Selamlar…

  Tower bölümü için merdiven kırıldığında hızlıca E’ye basman gerekiyor. Böylece merdiven kırıldığında ucuna tutunup hayatta kalabilirsin.

  Trolley combat bölümündeyse yanlış hatırlamıyorsam o tankın altındaki platformu yıkman gerekiyor. Bunun için de platformu ayakta tutan bloklara ateş etmelisin.

 15. Ziyaretçi

  ben dead cıty de takıldım yanımdaki adamdan ayrıldıktan sonra tek başıma ilerliyorum ya orada birden çok yaratık saldırıyo ve gaz maskesinde oksijen bitiyo orayı bi geçemedim nereye gidicem

 16. Oruç Dim

  Burası yardım isteme yeri değil, incelemeye yorum yapma yeri. Yardım istiyorsanız forumları kullanabilirsiniz. 300 kere aynı şeyden üst üste atmanıza gerek yok yani.

  Not: Bu yoruma -8 veren, internetin nasıl kullanılması gerektiğini, forumların ve incelemeye yorum yapma kısımlarının ne işe yaradığını bilmeyen bir kitleye sahibiz demek 🙂 Üzüldüm hakikaten. Hele hele  gayet açık olanı söylediğim için bana “lavuk” diyen arkadaşın internet kullanım kültürüne daha da bir üzüldüm, ne diyeyim 🙂

 17. Oruç Dim

  Bilmem… Belki hala bir gün ortalama Türk kullanıcısının internette nereye ne yazması gerektiğini konusunda bilinçleneceğini, inceleme değerlendirilmesi için bırakılan yorum yapma alanına 1350 defa “şurayı geçemedim yardım, burayı geçemedim yardım” yazmayacağını, olması gerektiği gibi forumlara yazacağını, o yolla gerek bizden gerek diğer kullanıcılardan daha iyi destek alacağını falan düşünüyorum… Ama sen haklısın Uğur, ben çok iyimserim sanırım 🙂

  • delici

   arkadaşım sen şu interneti kullanma kültürü hakkında bi yazı döşesen bizden daha iyi internet kullanan bilinçli ülke ve vatandaşl’arının davranışlarından örnekler versen
   ve senin kültürünün seviyesi ve çok gelişmişlik anlayışının özüne insen ne iyi olurdu hiç olmassa bu vesileyle aydınlanmış olurduk (bide sag sol’la paslaşarak “haklıyım dimi ”
   aşşaglık piskolojisinden kurtulabilirseniz işte o gün ne kadar kültürlü bir birey deil ama belki adam olma yolun da baya mesafe kat etmiş olldugunuzu anlarız

 18. Ziyaretçi

  Biri bana yardım edebilirmi lütfen 23. videodaki canavarı geçemiyorum kurt adama benzeyeni hani yerde bir adamı kemiriyor adamın tam tuttuğu yerlere tutuyorum silahı canavar üstüme atlıyor genede veyada arkasını dönüp gider gibi yapıyor aniden arkasını dönüp pençe atıyor napabilirim taktiği nedir bu bölümün

 19. Mustafa

  arkadaşlar bu konu yüzünden tartışma çıkmış ama kusura bakmayın sormak zorundayım zira 1 haftadır aynı yerdeyim 6 kişilik grupla ilerlediğimiz yerde vladimir i koruyoruz sanırım 6 kişi ilerlemek gerekiyor ama ne yaparsam yapim koruduğum adam dışında 1-2 kişi sürekli ölüyor sonra bi yere gidp orda bekliyoruz sanırım ölenlerin gelmesini ama gelmiyolar(doğal olarak) ve biz kalan 3-4 kişi onları bekliyoruz ne yapmam lazım? çok aradım kimse böyle bir sorunla karşılaşmamış o yüzden burayı kirlettim şimdiden saolun

 20. Ziyaretçi

  Aciiiiiiiillllllllll   Biri yardım edebilrse çok mutlu olurum.Bir bölümde  küçük  bir tranvaya benzayen bir  araçın üzerinde gıdıyoruz.Aracı maskelı biri kullanıyor.Askerlerden kurtulduktan sonra canavarlar geliyor.Ates ediyorum ancak 2-3 canavar aracı kullanan askerin üzerine atlayıp onu asagı atıyorlar.Ben bu arada tranvayla birlikte hızlı bır onumu gormeksızın gıdıyorum daha sonra kaza oluyor ve bır kac tahtanın altında kalıyorum ordan cıkıp ayaga kalkıyorum Ve  bi anda gokyuzunde ole hareketsız kalıyorum bu oyunun bır parcasımı yoksa oyundan kaynaklanan bır hatamı bırı bana yardımcı olursa sevınırım msn adresım perforce_child@hotmail.com

 21. Ziyaretçi

  arkadaslar merhaba veb biraz gec oynadım belki oyunu ama birsey soracaktım. yaa ben tower bolumunde takıldım ama daha towera gidemedim. bi yer var ustu catılı altından gecerken ustunden de kosarak bisuru yaratık geciyor ancak daha orda iki adım atarken bisey saldırıyor hemen yatırıyor bizi yere. ne teraftan geldi anlamadım bi onden gelio bi arkadan belli deil sinir oldum

 22. jewo

  slm tabıkı buraya yazmamıs laızm amaolucak gıbı de degıl ARMORY bolumunde admaın pesınden kosuyorum ona yestısıp koseye donene kadar asker gelıp tekmelıyor benı o bolum nasıl gecılecek sinir etti bnm adam kosamıyor kapıya kadar

 23. madurumda madurum

  bende hp i5 işlemci 6 gb ram geforce 320m ekran kartı var oyun acayip kasıyor bide sağa sola hareket ettiğimde aşırı derecede dönüyor bilgisayarım kötü değil ama donmaya lütfen bi çare acaba neden olabilir yardım edin :????????????????

 24. trance

  🙂 ilk olarak pc özellikleri i7 4700k 3.7 ghz
  nvidia gtx 770 8 gb ram
  Oyunu oynadım kasma falan hikaye sistem iyi olunca full özelliklerde süper bir oyun oynuyorsun pc zorlasın diye 1920 1000 p kullandım ama hiç takmadı oyun ve aksiyon adrenalin süper.Her oyunda eksikler olabilir ama yinede bir çok oyundan daha iyi görsele sahip.

Bir cevap yazın