Metro 2033 Oyun Motoru Çalıntı mı?

Metro 2033 bu aralar popüler bir oyun. Bu popüleritenin altında DirectX 11 desteği ve Stalker’a olan benzerliği de yatıyor. Stalker mı dedi biri? “Kopyala yapıştır haber yapan oyun sitelerimiz hariç yurt dışında ki tüm haber sitelerinde, oyunun Stalker’a ne kadar benzediği öne çıkarıldı. Biz de bu yönde düşünüyoruz. Göz var nizam var Metro 2033, Stalker’ı hatırlatıyor.

Fakat Stalker oyunlarının geliştiricisi GSC Game World’ün kurucusu Sergey Grigorovich’a göre bu benzerlik falan değil, Metro 2033’ün oyun motoru düpedüz Stalker’in pre-beta oyun motoru üzerinden geliştirilmiş.

Tabi ki bu iddiaya 4a Games’in cevabı gecikmemiş. 4a Games’in baş teknoloji sorumlusu Oles Shishkovtsov Digital Foundry ile yapılan söyleşide konuyla ilgili konuşmuş:

S.T.A.L.K.E.R. oyun motorunun gelecekti en büyük sorunu doğal çok çekirdek işlemci desteği olmaması, zayıf ve hatalı net kodları, berbat kaynak ve bellek yönetimi. O yüzünden X-Ray’i yeni nesil konsollar için çalıştırmak çok zor.

Oles Shishkovtsov, devamla X-Ray oyun motorunun konsollara port  etmeye çalışmanın tamamen zaman kaybı olacağını söylemiş ve eklemiş.

Oyun motoronunu felsefesi radikal bir şekilde farklı ve neredeyse kod paylaşmak imkansız. Hayır! X-Ray motorundan kod almamız ne şimdi, ne sonra mümkün değil.

Evet, haber bu… Yorum sizin. Benim fikrimi soracak olursanız. Metro 2033 piyasaya çıkınca daha net bir fikir sahibi olacağız. Ama şu haliyle söyleyeyim; Metro 2033 ile Stalker’ın grafikleri birbirine benziyor, çalıntı veya değil…

Ufak bir not: Oles Shishkovtsov, S.T.A.L.K.E.R. piyasaya çıkmadan kısa bir süre önce GSC’den ayrılmış. Hmmm…

Bir cevap yazın