Metro 2033 Farklı Sonlara Sahip Olacak

Habere Stalker ile giriş yapıp Metro 2033’e bakış açınızı değiştirmek istemiyorum. Ancak Metro 2033’ün bağları gereği yayıncı THQ’nun başından geçenlere biraz değinmemiz lazım. Metro 2033, THQ ve GSC Game World’ün meyvesi olan Stalker’a benzerliği yüzünden negatif yönde çok eleştiri aldı. THQ Stalker çıktıktan bir süre sonra GSC ile yollarını ayırmıştı. Şimdi Metro 2033 için bir diğer Ukrayna kökenli oyun stüdyosu 4a Games ile çalışıyor. GSC de Ukrayna kökenli bir firma idi. Firmalar arasında neler döndüğü bilinmiyor ama Dmitry Glukhovsky’un 2033 kitabından uyarlama olan ve aynı zamanda ismini aldığı oyunun akıbetini karalamaya gerek yok. Eleştirileri bir kenara bırakalım, merakla beklediğimiz oyundan yeni haberler var.

Ünlü Leh oyun sitesi Polygamia oyunun uyarlandığı kitabın sahibi Dmitry Glukhovsky ile konuşmuş ve önemli bir bilgi edinmiş. Metro 2033 farklı sonlar ile bitecekmiş. Oyun içindeki vereceğimiz kararlar ve izleyeceğimiz yol sonların değişiminde büyük öneme sahip. Bu sonlar iyi kötü olarak farklılık gösteriyor. Ayrıca yakın dönemde piyasaya sürülen Mass Effect 2 oyunundaki gibi Metro 2033’de de Paragon ve Renegade gibi bir değer sistemi olacakmış. Yani Metro 2033’ü bir kere bitirmek yeterli değil… Oyun Steam ile beraber çalışacak ve 16 Mart 2010’da satışa çıkacak.

Metro 2033 DirectX 11

Metro 2033 DirectX 11


Bir not eklemek istiyorum. Eski okurlarımız hatırlarlar, benim THGTR’deki ilk günlerimdi, Stalker yeni piyasaya sürülmüştü. Doğal olarak Stalker’a mercek tutup, sizler için incelemiştim. Buraya kadar her şey normal, ancak yazının sonunda verilen spoiler’ların haddi hesabı yok. Yaşadığım tüm oyun sonlarını anlatmıştım. Ne akla hizmet böyle bir şey yaptım bilmiyorum ama dalgınlığıma (aslında yeni yazar olmanın heyecanı diyelim) gelmiş olmalı. İşte bu yüzden söz veriyorum Metro 2033’ü ben incelemeyeceğim…

Bir cevap yazın