Metro 2033 De Steamworks Oyunu Olacak

Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin aynı isimli eserinden uyarlanan ve S.T.A.L.K.E.R.’a olan benzerliğiyle dikkat çeken post apokaliptik FPS oyunu Metro 2033 de sadece Steam platformunda çalışan oyunlar kervanına katıldı.

Gündemde Metro 2033’ün oyun motoru S.T.A.L.K.E.R.’dan mı çalıntı söylentileri dolaşa dursun, 19 Mart’ta raflarla buluşmaya hazırlanan Metro 2033’ün de Valve’ın Steamworks sistemine girmiş olması, Valve’ın yine tekelci yaklaşımları yüzünden eleştiri almasına neden olabilir. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl raflara çıkan  Empire: Total War, Warhammer 40.000: Dawn of War II ve Call of Duty: Modern Warfare 2 de çalışmak için Steam’e kayıtlı olmanıza ihtiyaç duyuyordu. Daha 2010’un henüz başındayken Aliens vs Predator ile beraber Napoleon: Total War ve Metro 2033’ün de yalnızca Steamworks oyunu olarak sunulmaları tek bir şeyi işaret ediyor: Valve, iyi hizmet veriyoruz ayağına tekel olmaya çalışıyor olabilir mi?

Kaldı ki Valve’ın iyi hizmeti de oldukça göreceli. Özellikle geçtiğimiz yıl içinde Prototype, Borderlands, Left 4 Dead 2 ve Modern Warfare 2’yi Steam üzerinden satın alan oyunseverler birçok problem yaşamış ve bu oyunları diğer satın alma yöntemlerini seçenlerden daha geç oynamak durumunda kalmışlardı. Yine aynı şekilde geçtiğimiz haftalarda Steam, tamamen kendinden kaynaklanan problemler yüzünden BioShock 2’yi önceden yüklemeye açamamış; Aliens vs Predator indirme işlemlerinde de problemle karşılaşan binlerce insan olmuştu. Her şey kabak gibi ortadayken yorum yapmaya da gerek yok sanırım. 

Valve’a olan sinirimizin biraz yatışması adına Ukraynalı 4A Games’in geliştirdiği ve dağıtımcılığını THQ’nun üstlendiği Metro 2033’ün bugün yayınlanan videosunu izleyelim. (720p izlemek isterseniz buraya tıklayın.)

1 Yorum

Bir cevap yazın