Metin 2 Yasaklandı

Uzakdoğu menşeli sadece level kasmaya dayalı amaçsız MMORPG oyunları, bu ara gençler ve çocuklar arasında oldukça popüler. Bu tür oyunlar, oldukça basit bir oynanış sunar ve amaç sadece seviye atlayıp karakterinizi daha da geliştirmektir. Bu tür oyunları oynamak için neredeyse hiçbir beceri ve ekstra beyin kıvrımlarına ihtiyaç duymazsınız. Metin 2’de böyle bir oyun.

Bu tür oyunların aynı zamanda bağımlılık yaptığını söylememe gerek var mı? Bilmiyorsanız, evet yapıyor. Lider tablosunda öne çıkma hırsı ile bir zaman sonra “oyuncular” bir şekilde kendilerini bu kısır döngünün içinde kaybolmuş bulabilir. Hatta bu tür oyunlara bağımlı olan insanların hikayeleri dilden dile dolaşır. “BMW’sini satıp daha iyi oyun içi eşya alan adam” daha çok şehir efsanesi gibi gözüken hikayeler anlatılır. Oyun için BMW’sini satan var mıdır bilmiyorum ama gerçekten bu tür oyunlar yüzünden klinik hale gelen insanlar var.

Geçtiğimiz günlerde Erzurum’da cinayete kurban giden bir çocuğun Metin 2’de ki başarısı yüzünden öldürüldüğünü iddiası ortaya atılmıştı. Fakat ölen çocuk ile Metin 2 arasında hiçbir ilişki bulunamadı. Evet, bahsi geçen çocuk Metin 2 oynamıştı fakat oyunda inanılmaz bir başarısı olmadığı anlaşıldı. Bu haber daha çok işgüzar bir muhabirin işi gibi duruyordu ama etkisi büyük oldu. Tüm ulusal TV ve gazeteler bu olayı haber yaptı. Medyanın da desteğiyle büyüyen olay akla şu soruyu getirdi: Acaba Metin 2 ve türevi oyunlar yasaklanacak mıydı?

İnternet Kafe

Geçtiğimiz günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü 18 yaş altındakilere Metin 2 ve türevi oyunların yasaklanması için İçişlerine Bakanlığına bir yazı göndermiş. İçişleri Bakanlığı’da raporu önemli bularak, 81 ilin Valiliğine bahsi geçen oyun ve türevlerinin 18 yaş altındakilere yasaklandığını bildiren bir yazı göndermiş. İnternetin toplu olarak kullanıldığı tüm yerlerde bu yasak geçerli olacak ve yasağa aykırı hareket edenlere 143 TL para cezası uygulanacak.

Türkiye’de bir adet vardır, bir topluluğa, birliğe, örgüte, kuruma bir yasak getirilir veya bir eleştiri yapılırsa. Hemen o örgüt, dernek adı neyse hemen ayağa kalkar ve bu yasağı kınıyoruz diye açıklama yapar. Hamam filminden sonra Hamamcılar Derneği’nin feryadı gibi. Normal şartlar altında bizimde “nasıl oyun yasaklarsınız, yasakçı zihniyetin ürünü bunlar, kınıyoruz” gibi haberler yapmamız beklenirdi. Ama biz olaylara gerçekçi ve tarafsız bakmaya çalışıyoruz.

Bu tür oyunları oynayanlar “oyuncu” kavramını dolduramayacak kadar bilinçsizler. Metin 2 ve türevi oyunlar sadece insanların hırs duygularını sonuna kadar sömüren anlamsız oyunlar. İnternet kafelerde 18 yaş altındakilere yasaklanmasında bir zarar görmüyorum, aksine fayda olduğunu düşünüyorum. Aleyhte düşünenler şöyle diyebilir “Bırakın kim canı ne istiyorsa oynasın” evet kulağa hoş geliyor ama 7-8 yaşındaki çocukların internet kafelerde saatlerce delicesine fare tıklarken, oyun yüzünden birbirlerine küfür ederken, bağırırken ki hali sizce çocuklarımızda görmeyi istediğimiz bir tablo mu?

Bu haberde eleştirilecek tek nokta, oyun yasağı kararını bu konuda uzmanlığı tartışılabilecek olan İçişleri Bakanlığı’nın alması. Oyun yasakları ve derecelendirilmesi konusunda yurt dışında olduğu gibi uzman bir ekip Türkiye’de de pekala kurulabilir. Yoksa Eminiyet Genel Müdürlüğü’nün her yasaklanması istediği oyuna yasak getirilecekse, bir daha ki sefere aldıkları doğru kararları savunmakta zorlanabiliriz.

8 Yorum

 1. catty

  evet haberi yazan muhabirin işgüzarligi var fakat gercek öyle degil biraz farklı.

  soylediginiz gibi uzak dogu menseli bir oyun ve gameforge tarafından hizmete sunuluyor( bir alman oyun firması).

  erzurumda ölen cocugun ölme sebebi başarısı degil buda dogru. fakat yaptıklarından ötürü böyle feci bir olay icinde adı geciyor.

  oyunda dogru düzgün hicbir sifre koruma mekanizması olmadıgından hesaplar kolaylikla ele gecirilebiliyor. erzurumda oyun yüzünden öldürülen cocuk keylogger vb yontemlerle internet kafede oyunu oynayanların hesaplarını soyan biri. malum oyun paraları internet kafeler tarafından gercek parayla satılıyor, daha fazla para kazanayım derken canında oluyor :((

   

  yani oyunda üstün başarısı yok fakat oyunda oldukca hilekar bir sekilde işler ceviren bir cocuk. yazık günah, kesinlikle cok yerinde bir karar.

  cevremde olan cocukları gördügümden, sonuna kadar destekliyorum.

  bu oyun hile, dolandırıcılık, küfür, sataşma, tehdit gibi her türlü zararlı istenmeyen şeyler için iyi bir ortam.

  oyunun yöneticileride oyuncularından beter bir durumda oldgu icin….

 2. ZakkWylde

  Bildiğim kadarıyla bu oyunlar için kredi satabilmek için bayilik almak gerekiyor. yani ortada yasadışı bir durum yok. Çinlilerin altın kasıp satmasından farklı bir durum yani

 3. catty

  bahsettigim olay kredi satışından kaynaklanan bişey degil, krediyi bayiler satabiliyor.

  oyun ici “altın” satışı yasal olmadigi acik. fakat arkadasin söyledigi cin usulu bizim kafelerdede var. onceki yazimda söyledigim gibi cocugun basina gelenlerin sebeplerinden biride bu.

  oyunu bende bir ara oynadim, bir zaman sonra oyunun beni eglendirmekten cok sinirlendirdigini farketmeye başladıgımda biraktim. haksızlık, soyulma, küfür, hakaret tarzı atraksiyonlar oyunda gırla. işin kötüsü dava açsan da bir işe yaramıyor, cünkü oyun serverleri almanyada. hukuksal zavazingolar bir işe yaramıyor bu yüzden.

   

 4. Ziyaretçi

  Tarafsız bir yazı diyorsunuz, ama bakış açınız metin2 ve türevlerini eleştiren bir yazıdır. Ya tarafsız yazmalısınız ya da eleştiri yapmalısınız, siz hem eleştiriyorsunuz hem tarafsız diyorsunuz bu 2 yüzlülüktür.

 5. Mehmet KmRC

  Çok saçma bişey insanlar o oyuna bağımlı olmuş birden yasak geliyor adam bağımlı olduğu oyunun kapatıldığını duyunca o oyun nerede varsa o yere hücum ediyor….Siz zanedşyorsunuzki biz yasaklayınca çcuklar kurtulur bu beladan ama yanılıyorsunuz çocuğun eğlencesini elinden almayınnn …. :@

Bir cevap yazın