Memoright SSD: Mekanik disklerin Sonu Mu?

Flaş SSD Teknik Ayrıntılar

İki tür flaş bellek bulunuyor: NOR ve NAND. NOR harici adres veriyolu (bus) içeriyor ve veri depolama denetleyicileri tarafından doğrudan adreslenebiliyor. Bu artısı sayesinde NOR flaş bellekler donanım yazılımı (firmware) uygulamalarında kullanmak için son derece uygun. Diğer yandan NOR için hatalı (bad) blok denetimi kullanılamıyor. NAND flaş bellekler ise aktarımı artırmak için sayfa (page) adı verilen daha büyük bloklar biçiminde adresleniyor. Bu yapısı nedeniyle NOR belleklerden daha az bağlantıya gereksinim duyuyor. NAND bellekler tümleşik bir denetleyiciyle geliyorlar ve hatalı blok denetimini de barındırıyorlar. Bu sayede üreticiler birkaç hatalı blok içeren ürünleri de satıyorlar. Hatalı bloklar kullanıcıya yansımıyor çünkü önerilenin biraz üzerinde kapasiteli flaş bellekler kullanılıyor ve gelecekte oluşacak hatalı bloklar da belleklerin üzerindeki bu yedek alandan yararlanılarak kullanıcıya yansıtılmıyor. Bu olumsuz bir yön gibi gelebilir ancak yüksek kapasite depolama için aslında olumlu çünkü üretim hızının artırılabilmesi flaş bellek fiyatlarının düşmesine yarıyor ve gelecekteki daha yüksek kapasiteli ürünlerin geliştirilmesine kaynak sağlıyor.

Flaş bekkeler arasında başka farklar da var ve flaş hücreler bir veya birkaç bit tutabilmek üzere üretilebiliyorlar. Tek düzey hücreler (Single Level Cell, SLC) tek bir gerilim (V) değeriyle bir bit tutabilirken çok düzeyli hücreler (Multi Level Cell, MLC) en az iki bit tutabiliyor. SLC yongalar MLC kardeşlerin çok daha hızlı ve güç sakınımları yüksek ve genellikle MLC olanlardan çok daha fazla yazma işlemi sayısına dayanabiliyorlar.

Üreticiler genellikle Flaş SSD ürünlerinde kullandıkları flaş bellek türüne ilişkin ayrıntıları vermekten kaçınıyorlar ancak biz bu bilgilerin bilinmesinin daha yararlı olacağı görüşündeyiz. Diğer yandan teknik özelliklerine bakarak bir ürünün güç tüketimini veya başarımını belirlemenin olanaksız olduğunu da belirtelim. Üreticiler dürüstçe aktarım değerlerini veriyorlar gibi görünüyor ve 2.5″ Flaş SSD’lerin aktarım hızları 25 MB/sn ve 115 MB/sn (Memoright SSD) arasında değişiyor.
Çoğunluk Flaş SSD 2.5″ veya 1.8″ biçim bileşeniyle (form factor) üretiliyor çünkü flaş tabanlı ürünler yeterli hızları ve düşük güç tüketimleriyle özellikle taşınabilir ürünler için son derece uygun. Dahası 16-128 GB arası düşük kapasiteler dizüstü ürünlere masaüstü ürünlerden çok daha uygun. Eğer 2.5″ Flaş SSD’yi masaüstünde kullanmak isterseniz 3.5″ yuvaya takmak için yapmanız gereken basit bir çerçeve kullanmak. Western Digital da bu yolu benimsemiş görünüyor ve son tutkun sınıfı, 10,000 d/dk’lık 2.5″ sabit diski için hem soğutmaya katkısı olan hem de 3.5″ yuvaya takmanızı sağlayan özel bir çerçeveyi de ürünün yanında veriyor.

Son olarak Flaş SSD’ler çok daha geniş bir sıcaklık aralığında çalışabildiklerinden ve darbelere çok dayanıklı olduklarından endüstriyel kullanım için de uygunlar. Birkaç sıradışı ürün dışında mekanik diskler 5-55°C aralığında çalışabilirken çoğunluk flaş SSD 70°C’ta bile yıllarca çalışabiliyor ve -40°C/85°C aralığında çalışabilen ürünler çöllerde, uzayda veya kutuplarda rahatlıkla kullanılabiliyorlar.

İlgili yazı: Samsung ve Ridata Katı Durum Diskler İncelendi

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın